10 najkrajších miest na turistiku vo Vysokých Tatrách

najkrajsie-turisticke-destinacie-shox.jpg

Sme presvedčení, že pri spomínaní na svoju domovinu – Slovensko sa každému z nás, ako prvé vybaví pohľad na naše krásne Vysoké Tatry. Tieto majestátne štíty hôr sú našou slovenskou pýchou a dôvodom, prečo sa sem stále radi vraciame. Príroda má čarovnú moc zmyť z nás všetky obavy, problémy a aspoň na malú chvíľu nás ponoriť do iného sveta, kde sa môžeme kochať nádhernými výhľadmi, ničím nerušenou prírodou a užívať si prítomnosť daného okamihu.

Turistika vo Vysokých Tatrách je pre mnohých ľudí predstavou perfektného dňa. Ak sa aj vy chystáte objaviť Vysoké Tatry, prečítajte si náš zoznam najkrajších túr vo Vysokých Tatrách, ktoré si jednoducho musíte odkráčať po svojich. Prejsť všetkými určite nebude prechádzka ružovou záhradou. Do zoznamu sme zahrnuli náročné, ale aj ľahké túry, ktoré zvládne každý začiatočník, kde môžete zobrať aj deti.

Na turistiku vo Vysokých Tatrách sa musíte najprv správne vystrojiť. Nohám dá, predsa taká 3-hodinová túra poriadne zabrať. Oporu a ochranu vašich chodidiel vám poskytnú turistické ponožky. Merino ponožky sa hodia do každého ročného obdobia. V lete odvádzajú prebytočnú telesnú vlhkosť a v zime vás zas príjemne zahrejú. Vďaka hebkosti merino vlny budú vaše nohy ako v bavlnke. 

Veľké Hincovo pleso (1 946 m n.m.)

Na Veľké Hincovo pleso vedie rovnaká trasa ako k Popradskému plesu, a to zo Štrbské plesa. Po ceste sa, teda môžete pristaviť aj pri ňom. Ak sú však vaše ambície väčšie, pokračujeme ešte ďalej! Trasa na Veľké Hincovo pleso je veľmi príjemná s nádhernou scenériou vrchov a štítov. Najprv nasledujte červenú a potom modrú turistickú značku. Pri zostupe však dávajte pozor pod nohy, pretože pôjdete po kamenistých serpentínach. 

Veľké Hincovo pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 946 m n. m., čím sa pýši titulom najväčšieho a najhlbšieho plesa na území Vysokých Tatier s hĺbkou až 54 metrov. V cieli si určite oblečte mikinu, bundu a čiapku kvôli chladnému vetru. Ak by ste ešte stále nemali dosť, z plesa sa dá pokračovať ďalej na Kôprovský štít.

Pred plánovaním výletu berte na vedomie sezónnu uzáveru, ktorá je od 1.11. do 31.5.

Optimálna dĺžka trasy: 16 km
Celkový čas výstupu: 3 hodiny
Náročnosť výstupu: stredná

Jahňací štít (2 230 m n.m.)

V tejto časti článku si prídu na svoje aj náročnejší turisti. Túra na Jahňací štít sa radí do kategórie najnáročnejších túr vo Vysokých Tatrách. Napriek tomu je však nesmierne obľúbenou najmä vďaka dychberúcim výhľadom na Belianske Tatry alebo Lomnický štít. Pri dávke šťastia sa vám podarí pozdraviť aj našich tatranských kamzíkov. 

Aj, keď ide o dlhú a náročnú celodennú túru, nudiť sa určite nebudete. Túra na Jahňací štít ponúka rozmanitú trasu od obyčajného chodníka, cez skalnaté polia, po reťažové úseky. 

Najlepšie urobíte, keď začnete šliapať od zastávky Biela voda. Touto trasou sa dostanete na jedno z najkrajších miest v Tatrách, k Zelenému plesu. Strmé stúpanie zažijete na ceste do Červenej dolinky, kde uvidíte krásne Belasé a Červené pleso. Posledný úsek zavŕšite adrenalínom v podobe reťazí. Nasledujte najprv modrú a potom žltú značku.

Optimálna dĺžka trasy: 19,6 km
Čas výstupu: do 5 hodín
Náročnosť: ťažká

Zelené pleso (1 545 m n.m.)

Zelené pleso sa bezpochyby pýši titulom najkrajšieho plesa vo Vysokých Tatrách. Toto ľadovcové jazierko priezračne zelenej farby je opradené zaujímavou povesťou. Zelené škvrny vraj spôsobuje oslnivý zelený drahokam, ktorý do vody spadol zo štítu Jastrabia veža. Dnes je obľúbeným miestom turistov, ktorí sa sem chodia pokochať jeho krásou. K plesu vedie trasa začínajúca z Bielej Vody a končiaca v Chate pri Zelenom plese, kde sa môžete občerstviť. 

Optimálna dĺžka trasy: 15,4 km
Dĺžka trasy: cca 6 hod

Predné Solisko (2 117 m n.m.)

Predné Solisko je práve jednou z tých ľahších túr v našom zozname. Zvládnu ju začiatoční turisti, deti, no zároveň poteší aj skúsených turistov, pretože vrchol ponúka naozaj nádherné pohľady na Kriváň a vrcholy Nízkych Tatier. Túru začínate zo Štrbského plesa, pokračujete na Chatu pod Soliskom až na Predné Solisko. Celý čas nenáročná túra začína naberať na intenzite až od Chaty pod Soliskom, kedy sa z modrej značky presúvate na červenú a smerujete na vrchol. Druhá varianta je, že sa zo Štrbského plesa preveziete lanovkou na Solisko a kráčate až odtiaľ.  

Optimálna dĺžka trasy: 10,2 km
Časová náročnosť trasy: cca 4 hod
Náročnosť trasy: stredná

Kriváň (2 494 m n.m.)

Nemôžeme hovoriť o turistike vo Vysokých Tatrách bez toho, aby sme nespomenuli túru na ikonický vrch Vysokých Tatier – Kriváň. Existujú 2 trasy, akými sa môžete dostať na vrchol, a to buď zo Štrbského plesa alebo z Troch studničiek, ktorá predstavuje tú kratšiu možnosť. Zo Štrbského plesa sa napojte na červenú turistickú značku a buďte pripravení na celodennú náročnú túru.

Niet divu, že sa Kriváň označuje za symbol Tatier a slovenskej hrdosti. Z vrchola ponúka tie najkrajšie panoramatické výhľady. Z výšky takmer 2 500 metrov môžete obdivovať tatranské doliny, kotliny a hrebeň Nízkych Tatier. Túra na Kriváň by určite mala byť na vašom zozname.

Celková dĺžka trasy: 20 km
Časová náročnosť zo Štrbského plesa: cca 7 hodín
Náročnosť: ťažká

Slavkovský štít (2452 m n.m.)

Hovorí sa, že na vrchole Slavkovského štítu turisti zažijú ten najkrajší výhľad v Tatrách. No, potom nehovorte, že vás táto túra neláka. Keď sme vás už dobre navnadili krásnym výhľadom, poďte si prečítať, ako sa dostanete na vrchol. Východzími miestami túry je Starý Smokovec alebo Hrebienok, pričom kratšia trasa je práve z Hrebienka. Naň sa môžete vyviezť pozemnou lanovkou. Nezabudnite si so sebou zobrať veľa vody a niečo na posilnenie. Výstup je náročný, no za tie panoramatické výhľady určite stojí!

Optimálna dĺžka trasy: 14,8 km
Čas výstupu: 4 hod
Náročnosť trasy: ťažká

Skalnaté pleso (1751 m n.m.)

K Skalnatému plesu sa môžete dostať viacerými spôsobmi – z Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca alebo Hrebienka. Niektorí ľudia volia cestu lanovkou z Tatranskej Lomnice a kráčajú až cestou naspäť. Iní o lanovke nechcú ani počuť a pekne po svojich prídu až k samotnému plesu. Ak ste takým prípadom aj vy, lanovku v Tatranskej Lomnici pekne obíďte a smerujte k turistickým značkám. Z Tatranskej Lomnice sa najskôr dostanete k Vodopádom Studeného potoka. 

Vodopády Studeného potoka sú vytvorené troma vodopádmi – Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Spojením týchto troch vodopádov v kombinácii so skalnou stenou vznikli nádherné obrovské vodopády. Po príjemnej zastávke pri vodopádoch ďalej pokračujte až k Rainerovej chate, Zamkovského chate a záverom je Skalnatá chata pri Skalnatom plese. 

Pohľad na pleso vás po príchode možno sklame. V suchších letných obdobiach a na jeseň pravidelne vysychá. Vysychanie spôsobilo mnoho faktorov či už klimatické zmeny alebo ľudské zásahy. No keď zdvihnete zrak a uvidíte pred sebou týčiaci sa Lomnický štít, všetka námaha bude zrazu stáť za to.

Optimálna dĺžka trasy: 12 km
Čas výstupu: 3 hod
Náročnosť túry: stredná

Sliezsky dom (1670 m n.m.)

Sliezsky dom je najvyššie položený horský hotel v Tatrách vo výške až 1 670 m n. m. Leží nad pásmom lesa na brehu nádherného a priezračne čistého Velického plesa. V blízkosti sa nachádza aj zurčiaci Velický vodopád. K Sliezskemu domu vedie trasa z Tatranskej Polianky, Starého Smokovca a Hrebienku. 

Optimálna dĺžka trasy: 9,4 km
Čas výstupu: cca 2 hodiny
Náročnosť túry: ľahká

Téryho chata (2 015 m n.m.)

Výstup na Téryho chatu je veľmi obľúbený v každom ročnom období. Je to totiž najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Krásnu túru tak máte možnosť zažiť aj v zimnom šate. Táto túra patrí opäť medzi tie náročnejšie. Máte dostatočnú kondičku na to, aby ste ju zvládli? Na Téryho chatu sa najľahšie dostanete zo Starého Smokovca, cez Hrebienok a Zamkovského chatu. Téryho chatu obkolesuje Lomnický štít, Pyšný štít, Baranie rohy či Ľadový štít, takže aj napriek náročnejšiemu výstupu budete napokon spokojní.

Optimálna dĺžka trasy: 18,3 km
Čas výstupu: do 4 hod
Náročnosť: stredná

Wahlenbergerové plesá

Trasa na tieto plesá, ktorých názov určite miliónkrát skomolíte začína zo Štrbského plesa. Plesá nachádzajúce sa vo Furkotskej doline nesú meno po jednom bádateľovi tatranskej prírody – Gorana Wahlenberga. 

Prvou zastávkou je Vodopád Skok. Po ceste uvidíte ešte Kozie a Capie pliesko, kde turisti často natrafia aj na nejaké kamzíky. Pri stúpaní zrazu narazíte na sneh a tam na vás už bude čakať Vyšné Wahlenbergerovo pleso. Patrí medzi plesá s najdlhšie trvajúcou ľadovou pokrývkou, v priemere je to 270 dní v roku. Túra je určená skôr pre zdatnejších turistov, keďže niektoré úseky prechádzajú cez reťaze. Opäť tu môžete využiť služby lanovky, vyviezť sa na Predné Solisko a až tam začať svoju túru.

Optimálna dĺžka trasy: 10,8 km

Vysoké Tatry a turistika sa neodmysliteľne radí medzi obľúbené aktivity Slovákov. Objavte aj vy krásy našich hôr a postupne si odškrtávajte miesta z tohto zoznamu.

Podobné články

shutterstock_1863188221-150x150.jpg
Túra na Súľovské skaly – dobrodružstvo v srdci prírody
Čítať viac
shutterstock_2222247345-150x150.jpg
Vodopády na Slovensku: Klenoty prírody, ktoré musíte vidieť
Čítať viac
cyklotrasy-slovensko-shox-150x150.jpg
9 najkrajších cyklotrás na Slovensku pre všetky úrovne
Čítať viac
Všetky novinky