Túra na Kriváň: Spoznajte symbol hrdosti Slovákov

shutterstock_2163848625-1024x684.jpg

Aj vám naskakuje husia koža pri slovnom spojení výstup na Kriváň? Ľudia, pre ktorých túra na hory nepredstavuje efektívne využitie voľného času začnú panikáriť a stresovať. Pre milovníkov turistiky a slovenskej prírody ako sme aj my sú tieto zimomriavky na tele spojené s nadšením za novým dobrodružstvom. Túra na Kriváň je jednou z výziev, ktorú by mal zdolať každý vášnivý turista. Kriváň si drží titul jedného z najvyšších vrcholov Slovenska s nadmorskou výškou 2 494,7 metrov. Aj preto ide o veľmi obľúbený výstup najmä počas letného obdobia.

Ak milujete pocit, ktorý zaplaví vaše telo po náročnom výstupe, túra na Kriváň – národného symbolu Tatier, by vo vašom zozname rozhodne chýbať nemala. Za tie prekrásne výhľady a jednu klasicky turistickú fotku pri slovenskom dvojkríži to určite stojí.

Ako sa dostať na Kriváň?

Vedeli ste o tom, že v roku 1841 Kriváň zdolal aj náš národný buditeľ Ľudovít Štúr? Už len tento fakt by vás mohol na samotný výstup motivovať. Možno si počas namáhavej cesty aj ponadávate, to však nič nemení na tom, že vás Kriváň odmení nádhernými výhľadmi. Zo samotného vrcholu uvidíte Liptov, Západné Tatry, poľské Tatry, Ďumbier, Chopok alebo Kráľovu hoľu.

Čo potrebujete k tomu, aby ste sa na ten vrchol dostali bez väčších ťažkostí? Ak nepočítame najdôležitejšiu zložku, ktorou je odhodlanie a láska k prírode, potom potrebujete len dobrú turistickú výbavu v podobe kvalitného termoprádla, pohodlných turistických topánok, turistických ponožiek a bundy proti dažďu a vetru. Výstup na Kriváň začína v lese a pokračuje po kameňoch. Zvoľte vhodnú obuv, aby sa vám kráčalo pohodlne pri akomkoľvek teréne. Správny výber turistických topánok ocenia vaše nohy aj pri strmej ceste nadol.

Vo vysokých nadmorských výškach sa počasie zvykne meniť z minúty na minútu. Funkčné termoprádlo sa preto stalo povinnou výbavou každého turistu. Je oporou v každom ročnom období, pretože zadržuje teplo a zároveň odvádza z tela pot. Výstup na Kriváň je zdĺhavá celodenná túra, ktorá dá vašim nohám zabrať. S outdoor ponožkami Shox však budete cítiť správnu oporu a ochranu chodidiel. V ponuke máme aj druhú alternatívu – ponožky z merino vlny, ktoré v lete odvádzajú prebytočnú vlhkosť a v zime vás naopak zahrejú. V prípade náhlej zmeny počasia si nezabudnite pre istotu pribaliť aj náhradný pár.

Kriváň je vďaka svojmu zakrivenému tvaru ľahko rozpoznateľný od iných štítov. Na vrchol vedú 2 trasy, ktoré sa spájajú v rázcestí v Krivánskom zľabe. Výstup na Kriváň aj s cestou nadol trvá zhruba 9 hodín. Záleží od vašej kondície a počtom páuz, ktoré si dáte počas cesty. Ak nie ste skúseným turistom, výstup môže pre vás trvať ešte o niečo dlhšie. Turistika začína zo Štrbského plesa alebo z Troch studničiek.

Vyrážame zo Štrbského plesa

Trasa zo Štrbského plesa je asi o hodinu dlhšia ako z Troch studničiek. Začína sa z populárnej turistickej destinácie – Štrbského plesa pri hoteli Solisko. Odtiaľ pokračujte červenou značkou po Tatranskej magistrále. Dovedie vás k Jamskému plesu, kde môžete chvíľku obdivovať okolie. Teraz budete pokračovať po modrej značke, ktorou sa dostanete až na Kriváň. Po prechádzke lesom a kosodrevinou uvidíte rázcestie v Krivánskom žľabe, kde sa stretnete s turistami, ktorí si vybrali druhú trasu. V tomto bode sa psychicky pripravte na najstrmšie stúpanie až na samotný vrchol.

Chcete zažiť turistiku na Kriváň aj s deťmi? Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia trasa zo Štrbského plesa, pretože sa aspoň zo začiatku vyhnete prudkému stúpaniu. Prvé 4 kilometre vedie trasa po ceste s minimálnym stúpaním. Dôležité je však zohľadniť fyzickú kondíciu a vek detí. Keďže ide o dlhú a náročnú túru, výstup bude lepší pre deti, ktoré už s podobnou celodennou túrou majú skúsenosti. Táto trasa má cca 10 km s 1290 m prevýšením.

Ak na Štrbské pleso cestujete vlastným autom, máte k dispozícií niekoľko platených parkovacích plôch: centrálne parkovisko, parkovisko pri Penzión Pleso alebo parkovisko pri predajných stánkoch. V lete sú okrem stálych parkovacích miest dostupné aj sezónne parkoviská. Viac informácií o možnostiach parkovania na Štrbskom plese nájdete na oficiálnej stránke. Cestovatelia vlakom môžu zažiť jazdu tatranskou zubačkou zo stanice Štrba. V novej podobe po kompletnej modernizácií funguje od roku 2022.

Kratšia, no náročnejšia trasa – Štart Tri studničky

Druhou alternatívou je trasa z Troch studničiek, ktorá je podstatne kratšia, no s vyššou náročnosťou. Má cca 6 km s 1355 m prevýšením. Cesta tam aj naspäť trvá približne 8 hodín. Výstup na Kriváň z Troch studničiek je dostupný len autom. Vlakové a autobusové spojenia nie sú ideálne, preto je trasa zo Štrbského plesa dostupnejšia pre turistov cestujúcich vlakom. Nachádza sa tu však platené parkovisko. Svoj výstup na Kriváň začnete na parkovisku Tri studničky po zelenej značke. Trasa vedie popri bývalej Važeckej chate a cez vrchol Grúnik. Pri Krivánskom žľabe sa napojíte na spoločnú cestu s ostatnými turistami zo Štrbského plesa a pokračujete po modrej značke až na vrchol.

Dôležité informácie, ktoré pred túrou zvážte

Na každú celodennú túru náročnej obtiažnosti sa človek musí vopred pripraviť. Zabaľte si do ruksaka náhradné oblečenie, pršiplášť alebo nepremokavú bundu, aby ste boli pripravení na akúkoľvek zmenu počasia.

Po ceste na Kriváň sa nenachádza žiadna chata, v ktorej by ste sa mohli občerstviť. Jedlom a tekutinami sa teda musíte zásobiť sami. Na Kriváň sa nedostanete počas zimnej sezóny od 01.11 do 15.06. V tomto čase býva chodník každoročne uzatvorený.

Zaujíma vás, kde pred výstupom zaparkovať svoje auto? Ak zvolíte trasu zo Štrbského plesa využiť môžete verejné parkoviská pri Štrbskom plese. V lokalite Tri Studničky, kde začína druhá trasa na Kriváň sa nachádza ďalšie veľké parkovisko. Všetky sú však spoplatnené.

Na záver nám neostáva nič iné len podotknúť, aby ste sa nevzdávali! Výstup na Kriváň nie je ani tak technicky náročnou turistikou skôr veľmi zdĺhavou a namáhavou. Určite preverí vaše fyzické schopnosti a silnú psychiku. Ak vám cestu skríži nejaká kríza, veríme, že vás neodradí a budete odhodlaný pokračovať. Ten nezameniteľný pocit z nádherných výhľadov je na nezaplatenie. Držíme vám palce, môžete vyraziť!

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky