Slovensko je známe pre nespočetné množstvo prírodných krás. Outdooroví nadšenci môžu zvoliť vzrušujúcu turistiku na Priečne sedlo alebo spoznávať najkrajšie vodopády na Slovensku. Vodopády sú nielen pastvou pre oči, ale aj balzamom na dušu. Cesty k nim často vedú cez lesy, kde môžete postupne nasávať zvuky prírody a dopadajúcej vody. Neznie to upokojujúco? Počas leta je toto prostredie ideálnym únikom pred horúčavou – príjemný tieň, vlhký vzduch a osviežujúci vánok z vodopádu vás aspoň na chvíľu osvieži.
Na Slovensku máme viac ako 230 vodopádov. Koľko z nich ste už navštívili? Ak viete svoju odpoveď spočítať na jednej ruke, čítajte ďalej a objavte najkrajšie vodopády na západnom, strednom či východnom Slovensku.
Vodopády na východnom Slovensku
Ak sa chystáte na východné Slovensko, máme pre vás 4 tipy na vodopády, ktoré sa oplatí vidieť naživo.
Vodopády Studeného potoka
Vodopády Studeného potoka sa nachádzajú vo Vysokých Tatrách. Sú skvelou zastávkou predtým, ako budete vo svojej túre pokračovať ďalej. Je tu niekoľko východiskových bodov pre ďalšie turistické trasy. Pokračuje sa odtiaľ smerom na Rainerovu chatu a Skalnaté pleso alebo na Obrovský vodopád. Tieto trasy trvajú niekoľko hodín, čo si vyžaduje dôkladnú turistickú prípravu. Základom je pevná, športová obuv a turistické ponožky, ktoré vás budú chrániť pred otlakmi a odreninami počas cesty.
Vodopády Studeného potoka pretekajú terénnym zlomom, čím vytvárajú sériu menších vodopádov – kaskád Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Výsledkom je jedinečný pohľad na vodopády Studeného potoka. Najpôsobivejší je práve na jar, kedy sa roztápajú zvyšky snehu. Trasy k vodopádom vedú z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice alebo Starého Smokovca.
Hájske vodopády
Ako by sa vám páčilo vidieť nie jeden, ale rovno desať vodopádov na jednom mieste? Túto možnosť ponúka Hájska dolina v Slovenskom krase. Je domovom 10 vodopádov, z ktorých najväčší a najkrajší je Veľký Hájsky vodopád s výškou 7 metrov a šírkou 20 metrov.
Ďalšie zo skupiny vodopádov sú Dolný Hájsky vodopád, Stredný Hájsky vodopád alebo Hájsky vodopád nad mostom. Vznikli na travertínových hrádzach, ktoré vytvoril potok Garádics. Najpôsobivejšie sú na jar a po výdatných dažďoch. V zime majú tiež svoje čaro, pretože zamŕzajú a vytvárajú prekrásne ľadové útvary.
Závojový vodopád
Závojový vodopád si v rebríčku najvyšších vodopádov na Slovensku vyslúžil krásne 2. miesto. Nachádza sa v Slovenskom raji, ktorý je známy najväčším počtom vodopádov na Slovensku. Dosahuje výšku 75 metrov a výstup k nemu vedie po rebríkoch, stupačkách a mostíkoch.
Predtým, ako vyrazíte na cestu sa pripravte na poriadny adrenalín. Keďže v Sokolej rokline býva zvyčajne mokro, niektoré úseky môžu byť veľmi šmykľavé. Nezabudnite si so sebou zobrať nepremokavú obuv a náhradné ponožky. Ponožky z bambusového vlákna a merino vlny udržia vaše nohy v suchu a optimálnej teplote. Túra na Závojový vodopád sa neodporúča deťom alebo ľuďom, ktorí trpia závratmi či strachom z výšok.
Kmeťov vodopád
Jedným z najväčších klenotov slovenských hôr je Kmeťov vodopád – najvyšší vodopád na Slovensku. Skrýva sa v Kôprovej doline, kde vám jeho impozantná výška (až 80 metrov) doslova vyrazí dych. Svoje pomenovanie dostal po Andrejovi Kmeťovi, slovenskom archeológovi a etnografovi. Poznať ho môžete tiež ako spoluzakladateľa Slovenského národného múzea v Martine.
Najbežnejšia trasa na Kmeťov vodopád vedie z Podbanského po žltej, zelenej a modrej značke. Túto cestu môžu využiť aj cyklisti. Ďalšia trasa vedie z Troch Studničiek po červenej a modrej značke. Priamo k vodopádu sa však, ako bežní turisti nedostanete. Jeho krásu môžete obdivovať z diaľky na špeciálne vybudovanej vyhliadkovej plošine. Kmeťov vodopád tak zostane nedotknutý rovnako ako aj vzácne druhy drevín, rastlín a živočíchov v tejto oblasti, ktorá spadá do prísne chránenej rezervácie TANAP-u.
Vodopády na strednom Slovensku
Ste zo stredného Slovenska? Pozrite sa na najkrajšie vodopády v tejto oblasti.
Lúčanský vodopád
Lúčanský vodopád je trošku iný typ vodopádu ako ostatné v našom zozname. Nie je ukrytý na odľahlom mieste v prírode a nepotrebujete za ním dlho kráčať. Nachádza sa priamo v centre obce Lúčky. Má 12-metrov a jeho vzhľad pripomína starobylé rímske alebo grécke záhrady. Kombinácia zelene, modrého jazierka a vody, ktorá steká po travertínovej skale a vytvára sériu vodopádov rôznej výšky pôsobí ako scéna vystrihnutá z filmu. Aj, preto sa stal obľúbeným miestom turistov, ktorí si sem chodia urobiť pekné fotky.
Brankovský vodopád
Brankovský vodopád patrí do pätice najvyšších vodopádov na Slovensku, s výškou 55 metrov. Osobitý pôvab má najmä v zime, kedy sa mení na majestátnu ľadovú stenu. Ak neplánujete jeho návštevu v zimných mesiacoch, určite si naplánujte výlet po daždi alebo na jar, keď je tok vody najbohatší. Naopak, počas suchých období môže byť vodopád menej výrazný, pretože z brala Kuruckej skaly, z ktorej padá, nemusí pretekať žiadna voda.
Vodopád je ľahko prístupný, dostanete sa k nemu 45-minútovou prechádzkou z osady Podsuchá, len 7 km od Ružomberka. Brankovský vodopád je od roku 1980 národnou prírodnou pamiatkou Nízkych Tatier. Výstup k samotnému vodopádu trvá 25 – 30 min z Podlesku po zelenej značke.
Vodopád Bystré
Vodopád Bystré vo výške 23 metrov nájdete v lesoch pohoria Poľana. Viete, že toto miesto je dnes známe ako jedna z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe? História tohto vodopádu je, teda poriadne dlhá. Vznikol pred približne 13,5 mil. rokov vulkanickou činnosťou, vtedy ešte činnej sopky Poľany.
Najlepší prístup k vodopádu je z Horského hotela Poľana, odkiaľ vás čaká príjemná dvojhodinová túra tam a späť. Pre tých, ktorí preferujú dlhšie prechádzky, je k dispozícii aj trasa z obce Hriňová, vedúca cez lokalitu Bystré – Vrátka. Táto cesta vás zavedie dolinou Bystrého potoka až k samotnému vodopádu. Najkratšia trasa k vodopádu smeruje od Chaty Poľana.
Prechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a laná, ktoré pridávajú túre dobrodružný nádych.
Šútovský vodopád
Šútovský vodopád s výškou 38 metrov je jedným z najkrajších vodopádov na Slovensku. K vodopádu vedie príjemná cesta cez les, kde sa v letných mesiacoch príjemne osviežite. V cieli na vás čaká pohľad na vysoký majestátny vodopád. Jeho krása sa dostala aj na filmové plátna. Začiatkom 20. storočia objavil vo filme Jánošík.
Ideálny prístup k vodopádu je od obce Šútovo časti Rieka alebo po modrej značke zo zastávky Šútovo. Turistický chodník vedie Šútovskou dolinou a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Celá túra trvá približne hodinu a pol. Pre turistov, ktorí chcú preskúmať viac z krás Malej Fatry, je možnosť pokračovať od Šútovského vodopádu až k Chate pod Chlebom.
Šútovský vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý vyviera v neobyčajnom skalnom útvare nazývanom Mojžišove pramene. Tieto pramene dostali meno podľa legendy o biblickom Mojžišovi. Mojžiš údaje palicou udrel do skaly, z ktorej začala vytekať voda. Od vodopádu sú vzdialené asi 1 km. Dostanete sa k nim od vodopádu po modrej značke.
Ak vás Šútovský vodopád zaujal, počas túry si dávajte pozor na medvede. Pre túto lokalitu je ich výskyt úplne bežný.
Vodopády na západnom Slovensku
V závere zavítame na miesto s najnižším počtom vodopádov – západné Slovensko. Napriek tomu táto oblasť ponúka niekoľko vodopádov, ktoré stoja za zmienku.
Kľacký vodopád
Kľacký vodopád, skrytý pod majestátnym vrchom Kľak je jedným z najvýznamnejších prírodných skvostov tejto oblasti. Nachádza sa v nadmorskej výške 990 m a jeho 30-metrový pád vody vytvára tak silný zvuk, že vás ohromí už z diaľky. Tento vodopád je nádherný počas celého roka, avšak jeho plnú silu a mohutnosť najlepšie oceníte na jar a po výdatných dažďoch.
Kľacký vodopád je národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho ochrana sa týka nielen samotného vodopádu, ale aj kaskád, obrovských hrncov a zachovalých pralesových porastov, ktoré sú domovom vzácnych druhov flóry a fauny, vrátane ohrozených mäkkýšov.
K vodopádu vedie turistický chodník z obce Vrícko. Môžete sa sem dostať aj z Fačkovského sedla alebo obce Fačkov po žltej značke. Pod Kľakom následne odbočíte na zelenú značku.
Pokutský vodopád
Pokutský vodopád je jedným z mála známych miest pohoria Vtáčnik. Ak hľadáte tip na výlet, kde nebude doslova „celý národ“, návštevu Pokutského vodopádu si užijete.
Pokutský vodopád s výškou 25 metrov je tvorený andezitovými útvarmi. Toto miesto sa odporúča navštíviť najmä na jar alebo po intenzívnych dažďoch. Viacerí turisti, ktorí tu boli v suchšom období ostali sklamaní. Vodopád vtedy pôsobí nevýrazne.
K vodopádu sa dostanete dvomi trasami. Prvou je turistický chodník z obce Kľak, ktorý vedie na vrch Vtáčnik. Po príchode k Partizánskej chate je však potrebné odbočiť vpravo. Vodopád sa nachádza na neznačenej ceste. Druhá trasa vedie cez asfaltovú cestu, ktorá prechádza Pokutským mostom a vedie popri Pokutskom potoku z južného konca obce Ostrý Grúň. Túru a krásy tohto okolia môžete obdivovať aj na horskom bicykli.
Starohutský vodopád
Starohutský alebo Starohutniansky vodopád zaraďujeme medzi najpôsobivejšie vodopády v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Nachádza sa neďaleko Novej Bane, v krásnom lesnom prostredí, obklopený skalnými útvarmi zo sopečnej horniny – andezitu. Vznikol tektonickým poklesom krýh a dosahuje výšku 5 metrov.
Aj, keď sa svojou výškou neťahá na iné vodopády z tohto zoznamu, stále patrí medzi najkrajšie prírodné úkazy tejto oblasti. Dôkazom je aj jeho zaradenie medzi národné prírodné pamiatky Slovenska.
Nejde o žiadnu náročnú túru, ale skôr krátku 10-minútovú prechádzku. Trasa vedie cez náučný chodník Vojšín, ktorý začína v obci Stará Huta.
Potrebujete načerpať nové sily a osviežiť svoju myseľ? Vyberte sa na výlet a objavte vodopády na Slovensku z nášho zoznamu. Príroda a svieži vzduch vám poskytne energiu a inšpiráciu do nového týždňa. Aby ste si svoj výlet užili v maximálnom pohodlí, odporúčame zvoliť kvalitnú športovú obuv a priedušné letné ponožky. Hľadáte ďalší tip na letný výlet? Prečítajte si o tropickom pralese na Slovensku.