Výlety s deťmi počas letných prázdnin

vylety-s-detmi-titulka-1-1024x600.jpg

Prázdniny sú v plnom prúde, čo znamená jediné. Deti majú konečne pauzu od školy a sú plné elánu za dobrodružstvom. Letné prázdniny sú tým najlepším časom na to stráviť so svojimi deťmi spoločné chvíle pri zábavných aktivitách. Vieme, že nájsť výlety, ktoré potešia celú rodinu môže byť náročná úloha. Inšpirujte sa našimi tipmi na výlety s deťmi, ktoré vám pomôžu vytvoriť nezabudnuteľné letné zážitky. Výlety, ktoré sme vybrali do nášho zoznamu ich nielen zabavia, ale aj naučia novým vedomostiam. Ak vás zaujíma, kde ísť na výlet s deťmi na západnom Slovensku, prečítajte si naše tipy.

Ekopark v Piešťanoch

Prvým výletom v našom zozname je Ekopark Pieštany. Ide o malú kontaktnú Zoo, v ktorej sa nachádza viac ako 100 druhov zvieratiek z Afriky, Ázie, Južnej a Severnej Ameriky, Austrálie a Európy. Ekopark je kontaktná zoo so všetkým, čo k tomu patrí. Vaše deti pocítia priamy kontakt so zvieratkami, pretože môžu vstúpiť do klietok so zajacami, kozičkami či papagájmi nakŕmiť ich alebo pohladkať. Samozrejme, zvieratká nie je možné kŕmiť vlastným krmivom. Špeciálne krmivo určené pre jednotlivé druhy zvierat si za poplatok môžete zakúpiť priamo v Ekoparku. Prehliadka Ekoparku trvá približne 2 hodiny. V lete môžete Ekopark navštíviť cez pracovné dni od 10:00 – 18:00 a cez víkendy je otvorený až do 19:00

V súčasnosti stojí vstupné pre dospelého aj dieťa 12€. Deti do 3 rokov majú vstup zadarmo. Pred návštevou si však informácie o otváracích hodinách a výškou vstupného prečítajte na oficiálnej stránke, v prípade, že by nastali nejaké zmeny. Ak sa vám myšlienka kontaktnej zoo zapáčila a chcete park navštevovať po celý rok, v ponuke sú aj permanentky. 

Súčasťou Ekoparku je reštaurácia Rybársky dvor, veľké detské ihrisko, bufet a jazero, na ktorom si môžete požičať loďky a člnkovať sa. Ak sa chcete ubytovať v Piešťanoch, Ekopark ponúka pre svojich návštevníkov aj príjemné ubytovanie. Na detskom ihrisku sa nachádzajú atrakcie ako nafukovacie trampolíny, detské domčeky, nafukovacie lopty, hrad s tobogánom, hojdačky alebo miesta na lezenie, kde sa deti určite vyšantia do sýtosti. V horúcich letných mesiacoch nezabudnite deťom pribaliť aj šiltovku, aby počas hodín strávených na ihrisku nedostali úpal.

Ekopark sa nachádza v Piešťanoch neďaleko obce Drahovce. Parkovisko je zatiaľ bezplatné. Po výlete v Ekoparku sa s deťmi môžete osviežiť na kúpalisku Eva, prejsť sa po krásnom Kúpeľnom parku Piešťany alebo sa presunúť do nafukovacieho aquaparku Funny park

Muránska planina

Muránska planina ako jeden z najmladších Národných parkov na Slovensku ukrýva vyše 250 jaskýň, priepastí, tiesňav, strmých brál, krasových jám, 300 km turistických trás a 240 km cyklotrás po nádherných dolinách a hlbokých lesoch. Nachádza sa v západnej časti Slovenského rudohoria. Ak potrebujete na chvíľu spomaliť, Muránska planina je ideálnym miestom na načerpanie nových síl. Počas celého roka môžete navštevovať turistické trasy a obdivovať prírodu tohto regiónu. 

Pre inšpiráciu sme vám spísali niekoľko miest, ktoré sú dokonalé na výlety s deťmi:

Sysľovisko

Sysľovisko musí byť povinnou zastávkou počas vášho naplánovaného výletu s deťmi. Od marca do konca septembra tu totiž môžete pozorovať kolóniu sysľa pasienkového. Väčšinu roka prespia zalezení vo svojich norách, ale práve v tomto období sa radi ukážu aj zvedavým návštevníkom Sysľoviska. Sysle dokonca môžete aj nakŕmiť slnečnicou, jablkami, mrkvou, cviklou alebo jačmeňom. Odporúčame vám navštíviť Sysľovisko počas slnečných dní. Sysle totiž podobne ako väčšina z nás neobľubujú škaredé a daždivé počasie, preto by sme ich v tomto čase hľadali márne. Sysľovisko sa nachádza pod Muránskym hradom, na otvorenej lúke. Dostať sa sem môžete z obce Muráň alebo z Prednej Hory. Ak cestujete autom, nachádza sa tu aj parkovisko. Príjemnú prechádzku si môžete spraviť aj z obce Muráň odkiaľ sa na Sysľovisko dostanete pešo za necelú hodinu.

rozhľadňa Zbojská

O rozprávkovej rozhľadni Zbojská sme písali v článku o najkrajších a vyhliadkach a rozhľadniach na Slovensku. Tradičné bryndzové halušky si môžete vychutnať v salaši Zbojská.

Muránsky hrad

Pri návšteve Muránskej planiny nesmiete vynechať ani zrúcaninu Muránskeho hradu. K hradu sa viete dostať niekoľkými trasami. Náročnejšia trasa s prevýšením asi 600 m vedie z obce Muráň popri červenej a modrej turistickej značke. Na hrad sa dostanete tak za 1,30h. Najľahšou cestou je trasa zo sedla Javorinky cez Veľkú lúku. Za 45 minút sa po modrej značke dostanete k hradu. Muránsky hrad môže byť krásnym zakončením vášho výletu s deťmi. Ponúka výhľady na Muránsku dolinu, Kráľovu hoľu či Stolické vrchy. 

Oplatí sa preskúmať aj turistické trasy do Hrdzavej doliny, jednej z najdlhších dolín tohto národného parku, na Fabuľovu hoľu alebo Klenovský vepor.

Na turistiku rôznych náročností vyskúšajte naše outdoor ponožky. Na menej náročné športové aktivity sa vám zídu light ponožky z ponuky Shox. Turistické ponožky Shox odvádzajú pot a vlhkosť, vďaka čomu udržia vaše nohy vždy v suchu a pohodlí. Nenechajte si pokaziť turistiku výberom nepohodlnej obuvi alebo nekvalitných turistických ponožiek.

Na výlete s deťmi v Muránskej planine nezabudnite skúsiť lokálnu špecialitu – muránske buchty.

Bobová dráha

Deti sú hotovou studnicou energie. Dochádzajú vám nápady, ako ich na výlete zabaviť? Zahrňte do plánu aj adrenalínové aktivity! Nemusí ísť o nič nebezpečné. Bobové dráhy sú skvelou atrakciou pre deti a rodičov, keďže viaceré dráhy obsahujú dvojsedačky, aby ste si jazdu užili spoločne. Na Slovensku sa nachádza niekoľko bobových dráh, kde si môžete vychutnať vzrušujúcu jazdu. Mnohé z týchto dráh sú prístupné počas letnej, ale aj zimnej sezóny.

Bobová dráha Pavčina Lehota – lyžiarske stredisko Žiarce

Bobová dráha v Pavčinej Lehote ponúka nadšencom adrenalínu 16 zákrut v rýchlosti 45km/h. Je najstrmšou bobovou dráhou na Slovensku.

Bobová dráha Bachledova dolina

Bobovú dráhu v Bachledovej doline si môžete užiť cez leto aj zimu. Jazdu si užijete na 1200m dlhej dráhe s prevýšením 111m s maximálnou rýchlosťou až 40 km/h.

Bobová dráha Donovaly

V Donovaloch si užijete jazdu v nerezovom koryte bobovej dráhy s maximálnou rýchlosťou 45 km/h. 

Bobová dráha Bratislava – Koliba

Aj v Bratislave si môžete užiť bobovú dráhu, a to rovno pod televíznou vežou Kamzík. 

Bobová dráha Košice – Kavečany

Na východe Slovenska si môžete prísť otestovať prvú bobovú dráhu na Slovensku. Táto atrakcia pre deti vás počas jazdy prekvapí 3 tunelmi.

Bobová dráha Alpincoaster – Veľká Rača

Bobová dráha na Veľkej Rači je sprístupnená aj v zimnej sezóne. Táto atrakcia určite poteší všetky deti, pretože na vás počas jazdy čaká až 15 zákrut a 12 skokov, takže o adrenalínový zážitok máte postarané.

Mini Slovensko

Chceli by ste niekedy vidieť všetky slovenské pamiatky na jednom mieste bez toho, aby ste museli cestovať za každou osobitne? V parku miniatúr Mini Slovensko máte jedinečnú príležitosť vidieť 13 slovenských pamiatok na jednom mieste. Túto myšlienku vymyslel samotný autor miniatúrnych modelov Kamil Fisher, ktorý ich tvoril neuveriteľných 11 rokov.

V parku nájdete modely slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25. Najväčší a najnáročnejší model na spracovanie je jeden z našich najčarovnejších zámkov na Slovensku – Bojnický zámok. Kamil so svojou rodinou na tomto modeli pracovali až 5 600 hodín. Za najťažší model je považovaný hrad Strečno, ktorý váži až 620 kg.

V súčasnosti tu môžete nájsť napríklad modely spomínaného Bojnického zámku, hradu Strečno, ľudovej architektúry Čičmany, dedinku Vlkolínec alebo Kostol sv. Jána Krstiteľa. Na vytvorení miniatúrnych kópií ďalších slovenských pamiatok sa usilovne pracuje a už čoskoro k zbierke pribudnú ďalšie. Všetky miniatúry sú vyrobené s dôrazom na detaily. Pri každom modeli sa dozviete, kde sa kultúrna pamiatka nachádza, akú má model váhu, v ktorom roku bola postavená a koľko trvalo jej vytvorenie. 

Prehliadka parku miniatúr trvá hodinku maximálne dve. Park Mini Slovensko sa nachádza v obci Liptovský Ján, len kúsok od mesta Liptovský Mikuláš. Ak cestujete autom zaparkovať môžete na parkovisku pred kolibou Strachanovka alebo oproti Penziónu Horec. Autobusom sa sem dostanete z Liptovského Mikuláša prímestskými linkami za 30 minút. Najbližšia autobusová zastávka je Liptovský Ján, zotavovňa Ďumbier.  

Park je otvorený celý týždeň vrátane sviatkov a víkendov od 9:00 – 17:00. Vstupné stojí 5€, deti od 3 – 15 rokov, študenti SŠ a VŠ do 26 rokov majú za 3€. Ak plánujete celodňový výlet v Liptovskom Mikuláši určite si okrem parku Mini Slovensko pozrite aj neďalekú Stanišovskú jaskyňu alebo Galériu Ilusia v Liptovskom Mikuláši.

Čiernohronská železnica/cyklodreziny

Vedeli ste, že sa na Horehroní môžete bicyklovať po koľajniciach? Áno, čítate správne. Ak ste o tejto športovo-turistickej atrakcii ešte nepočuli, teraz je ten správny čas naplánovať nezabudnuteľný výlet s vašimi deťmi! Cyklodrezina je vozidlo, s ktorým môžete jazdiť na koľajniciach. Je zložené z 2 bicyklov, prednej a zadnej sedačky na prevoz s bezpečnostnými pásmi. Funguje rovnako ako bicykel. V minulosti sa používala na prevoz dreva a dnes preváža nadšených turistov po zážitkovej trati popri meandroch Čierneho Hrona v okolí krásnej prírody Hrončianskej doliny.

Na cyklodrezine sa môžu odviezť maximálne 2 – 3 dospelí a 2 deti, pričom na bicykloch musia sedieť dospelé osoby. Jazda na cyklodrezine je ideálnou atrakciou, ktorú si môžete užiť spolu so svojimi deťmi. Trať, po ktorej sa budete viezť je 5 – 9 km dlhá a po ceste si môžete oddýchnuť na zastávkach Svätý Ján a Čierny Balog časť Šánske. Východiskovou stanicou pre vás môže byť buď obec Hronec alebo Čierny Balog. Po tejto trati kedysi premávala aj Čiernohorská železnica, dnes po nej z technických dôvodov jazdia len cyklodreziny.

Keďže je trať jednosmerná, časy prejazdov sú ohraničené. Počas hlavnej letnej sezóny sa dostanete len po zástavku Čierny Balog – Šánske a odtiaľ môžete prestúpiť na vlak Čiernohorskej železnice a doviezť sa do Čierneho Balogu unikátnou parnou lokomotívou. Využite túto možnosť a užite si historickú jazdu s výhľadom na krásnu prírodu. Mimo hlavnej vlakovej sezóny sa dostanete s cyklodrezinou až na stanicu Čierneho Balogu. 

V termínoch mimo prevádzky Čiernohorskej železnice môžete začať z obce Hronec a pokračovať do Čierneho Balogu od 9:00 do 12:00 doobeda. V smere Čierny Balog až Hronec sa môžete odviezť v čase od 12:00 do 17:00 popoludní. Na hlavnej vlakovej sezóne sa cyklodreziny v Čiernom Balogu nenachádzajú.

Cyklodrezinu si musíte vopred rezervovať na vybraný termín na tejto stránke alebo si vyhľadajte voľnú cyklodrezinu pri online rezervácií. Ak o jazdu na cyklodrezine nemáte záujem, môžete si zarezervovať aj terénnu elektro-kolobežku a spoznávať horehronské cyklotrasy a lesné cestičky. 

V stanici Čierny Balog si môžete pozrieť odstavené vagóny a navštíviť múzeum lesných železníc.

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina je ideálnym miestom pre výlety s deťmi, pretože trasu dolinou zvládne naozaj každý turista. Počas cesty náučným chodníkom uvidíte niekoľko prírodných úkazov ako napríklad skalu, ktorá svojou podobou pripomína ľudskú tvár s očami, nosom a ušami. Dostala pomenovanie Jánošíková hlava po známom slovenskom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi. Tí odvážni sa po ceste môžu zastaviť aj na vyhliadke Kobyliny, kde môžu nazrieť ponad 70 m hlbokú priepasť. Ďalšie pekné vyhliadky sú napríklad Malý a Veľký Roháč. Náučným chodníkom sa dostanete aj na miesto s názvom Mlyny Oblazy, kde sa môžete pokochať unikátnymi historickými mlynmi. Z Mlyny Oblazy sa viete dostať k neďalekému Ráztockému vodopádu. Kvačianska dolina sa nachádza na Liptove a napriek tomu, že celú trasu prejdete tak za 2 – 3 hodinky ponúka mnoho prírodných krás v krásnom horskom prostredí. 

Donovaly

Obec Donovaly neďaleko Banskej Bystrice sa oplatí navštíviť v každom ročnom období. Cez zimu si tu dobre zalyžujete a počas leta zažijete kopec zábavy pri niekoľkých atrakciách, ktoré sa nachádzajú v areáli lyžiarskeho strediska. Donovaly sú skvelým miestom pre rodiny s deťmi, ktoré si tieto zážitkové atrakcie určite užijú. 

Poďme si predstaviť niekoľko z nich:

Fun Aréna a Myšiačikov detský park

V Donovaloch na vás čaká niekoľko atrakcií pre deti. Nájdete tu bobovú dráhu, lanové centrum alebo bungee trampolíny. Obľúbenou atrakciou pre deti je náučný Myšiačikov park, ktorý je súčasťou tohto adrenalínového centra. Detičky od 3 – 4 rokov tu môžu hrať na plti, pumpovať vodu na roztáčanie mlynov a okrem zábavy sa naučiť aj veľa nových zručností. 

Habakuky

Každé dieťa sa rado pozerá na rozprávy, preto, keď sa budete nachádzať v Donovaloch nesmiete miesto s nevšedným názvom Hababuky vynechať. Rozprávková dedinka Habakuky nesie aj pomenovanie rozprávkový svet Pavla Dobšinského, pretože v nej nájdete domčeky inšpirované slovenskými ľudovými rozprávkami od Pavla Dobšinského. Viete vymenovať niektoré z nich? V tematických domčekoch si môžu deti pozrieť ako pracuje kováč či bábkar. Pravidelne sa tu konajú aj divadelné vystúpenia spojené s rozprávkami ako Zlatá priadka, Soľ nad zlato, Tri prasiatka alebo Janko a Marienka. Na tomto mieste sa budú vaše detičky cítiť naozaj ako v rozprávke. 

Donovalkovo

Poslednou atrakciou pre deti v Donovaloch je malé mestečko Donovalkovo. Donovalkovo je akousi replikou klasického mesta. Aj v Donovalkove nájdete policajnú, hasičskú stanicu, kaderníctvo, nemocnicu, banku, kino či potraviny. Na cestách fungujú minisemafory a po ceste si môžete zajazdiť na elektrických autíčkach. Deti sa tak naučia pravidlá cestnej premávky a majú možnosť získať svoj prvý vodičský preukaz. Animátori majú pre deti pripravený program počas ktorého sa naučia, čo robiť v prípade požiaru alebo ako narábať s peniazmi. Donovalkovo je detský svet, v ktorom sa prostredníctvom autentických kostýmov môžu premeniť na hasičov, bankárov alebo lekárov, a tak na niekoľko hodín okúsiť “reálny svet” a problémy dospelákov.

Na Slovensku je mnoho miest a atrakcií pre deti, ktoré môžete počas letných prázdnin navštíviť. Dúfame, že sa našim článkom so zoznamom výletov s deťmi inšpirujete a pripravíte pre svoje deti deň plný smiechu a radosti.

Podobné články

shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
Všetky novinky