Tipy na výlety s deťmi na západnom Slovensku

shutterstock_1927128746-1024x630.jpg

Leto sa nezadržitelne blíži, čo znamená dlhé dni ako stvorené na prechádzky do prírody. Plánujete navštíviť západné Slovensko? Potom ste na správnom mieste. Na západnom Slovensku síce nenájdete hory, kde by ste si mohli otestovať svoje turistické schopnosti, no stále môžete navštíviť mnohé pekné miesta. Nie je práve tá rôznorodosť najkrajšia? Každá časť Slovenska je v niečom unikátna a ponúka iné pohľady na našu krajinu. Pozrite si nášho sprievodcu západným Slovenskom a pripravte svojim deťom cez prázdniny výlet, na ktorý budú spomínať celé leto. V článku nájdete tipy na výlety na vyhliadkové veže, hrady alebo prírodné pamiatky.

Vyhliadkové veže/rozhľadne

Vyhliadkové veže a rozhľadne predstavujú skvelý kompromis, keď hľadáte tip na jednodňový výlet v blízkom okolí, v prírode, ale neobľubujete turistiku. Výstupom na vyhliadku telo odmeníte aktívnym pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu. Na vrchole odbremeníte hlavu od všetkých starostí pohľadom na dychberúce okolie z niekoľko metrovej výšky. Z vtáčej perspektívy uvidíte vaše obľúbené mesto, tak ako ste ešte nezažili!

Prečítajte náš zoznam rozhľadní a vyhliadok, ktoré sa na Slovensku oplatí navštíviť.

Rozhľadňa Grotta

Rozhľadňa Grotta sa nachádza v Dubnici nad Váhom konkrétne v historickom parku Jána Baltazára Magina pri Dubnickom kaštieli. Vyhliadka s netypickým názvom vyzerá už na prvý pohľad veľmi netradične. Je považovaná za jednu z dvoch pamiatok tohto druhu na Slovensku. Svojim vzhľadom pripomína skôr zrúcaninu hradu na vysokej skale. Názov grotta znamená v preklade jaskyňa. Ako teda už názov naznačuje pozostáva z umelej jaskyne a vyhliadkovej veže z dreva. Túto unikátnu stavbu si dal postaviť rod Ilešháziovcov ako svoj letný altánok. Dni si krátili hraním šachu alebo sa kochali krásnymi výhľadmi na Považie a Vršatec. Hovorí sa, že z veže uvidíte aj na Trenčiansky hrad. No povedzte, nechceli by ste aj vy takýto letný altánok na podvečerné stretnutia s priateľmi? Vnútri grotty uvidíte nástenné erby Gašpara Ilešháziho a jeho ženy Heleny Thurzovej. Samotná grotta v sebe skrýva niekoľko tajomstiev. Vraj sa v jej neprebádanom podzemí nachádzajú tajné chodby vedúce na Trenčiansky hrad. Vyzerá to tak, že pri svojej návšteve západného Slovenska nemôžete rozhľadňu Grotta vynechať. Vyhliadku v takejto podobe nikde inde na Slovensku nenájdete.

Rozhľadňa Alexandra Filípka

Rozhľadňu Alexandra Filípka nájdete neďaleko Modry. Na internete sa pri zisťovaní informácií pravdepodobne stretnete aj s názvom rozhľadňa Veľká Homola. Nemusíte byť zmätený, ide o tú istú stavbu. Pomenovanie dostala podľa lesného správcu Alexandra Filípka, ktorý sa staral o tunajšie lesy. V našom článku ju budeme spomínať práve pod týmto názvom. Ľudí so strachom z výšok veľmi nepotešíme. Po zdolaní 120 schodov budete môcť pozorovať okolitý svet až z 20,4 metrovej výšky. Z vyhliadkovej plošiny sa vám naskytne úplne iný až veľkolepý pohľad na Malé Karpaty, Podunajskú nížinu, Strážovské vrchy a pri troche šťastia aj Veľkú Fatru alebo Východné Alpy v Rakúsku. Už pri pohľade na fotografiu pôsobí vyhliadka veľkolepo a nečudujem sa, ak by ste po ceste dostali menší strach. Bola by však škoda nevychutnať si tie nádherne výhľady, ktoré ponúka. Rozhľadňa je postavená z dreva a oceľových styčníkov, takže spĺňa všetky atribúty odolnej a trvácnej stavby.

K rozhľadni sa dostanete po červenej značke od autobusovej zastávky pri Zochovej chate alebo z Modry po modrej značke. Ak ste sa vybrali na celodenný výlet, od rozhľadne Alexandra Filípka môžete ďalej pokračovať na Pezinskú babu, skalnatý útvar Traja jazdci, Kamenné vráta alebo Zámčisko.

Kamzík

Veríme, že väčšine z vás televíznu vežu Kamzík predstavovať ani nemusíme. Kamzík ako najvyššie položená stavba v Bratislave je typickou súčasťou nášho hlavného mesta. Boli ste sa už pozrieť na jej vrchol? Táto dominantná stavba je postavená vo výške 194 metrov. Svojim vzhľadom môže pripomínať fľašu na víno. Autori sa rozhodli, že ju postavia práve do takéhoto tvaru, keďže sa pod Kamzíkom rozprestierali vinohrady. Veža je rozdelená na viaceré platformy a verejnosti je prístupná práve platforma D – kaviareň a E – reštaurácia. Túžite po romantickej večeri s panoramatickým výhľadom na Bratislavu? Tento neopakovateľný zážitok vám splní otáčacia reštaurácia Altitude.

Na vyhliadku Kamzík sa dostanete buď autom alebo trolejbusom. Zaparkovať môžete na veľkom parkovisko pri autobusovej zastávke Kamzík. Ak zvolíte mestskú hromadnú dopravu, trolejbus č. 203 vás dopraví na konečnú zastávku, z ktorej môžete pokračovať po svojich.

Rozhľadňa pod Klenovou

Ďalšou rozhľadňou je o niečo menej známa rozhľadňa pod Klenovou. Túto nenápadnú rozhľadňu nájdete v Malých Karpatoch. Objavte čaro výhľadov z vtáčej perspektívy a naplánujte si výlet na rozhľadňu pod Klenovou. Trasa k rozhľadni je nenáročná a s prehľadom ju zvládnete spolu s deťmi za približne 3 hodinky. Váš štvornohý miláčik sa tiež poteší prechádzke v prírode, kľudne ho zoberte so sebou.

K rozhľadni je prístupných niekoľko trás z viacerých obcí. Môžete vyraziť napríklad po červenej značke z Košarísk alebo Brezovej pod Bradlom. Ak zvolíte trasu z Hornej Pustej Vsi, pripravte sa, že sa budete musieť miestami riadiť provizórnymi značkami. Trasa začína po modrej značke asfaltkou a pokračuje lesnou cestou a opäť asfaltkou. Počas cesty môžete obdivovať karpatské lesy a lúky. No a, keď sa už konečne dostanete na vrchol, vychutnajte si zaslúžený pohľad na Malé Karpaty, Klenovú, Považský Inovec a okolitú prírodu. Z rozhľadne môžete ďalej pokračovať vo svojom výlete na Vrch Klenová alebo k Mohyle Milana Rastislava Štefánika.

Hrady

Ak radi navštevujete miesta opradené históriou a chcete mať z výletu aj takýto zážitok, vyberte sa na niektorú zo zrúcanín. Čaká vás príjemná prechádzka spojená s krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu.

Hrad Lednica

Hrad Lednica mal v minulosti veľmi dobrú strategickú polohu. Je postavený je strmom brale, vďaka čomu bol neprístupný nepriateľmi. Dnes však k nemu pre turistov vedie jednoduchá cesta, s ktorou sa k hradu dostanete za štvrť hodiny. Do obce Lednice sa môžete dostať autobusom z Púchova alebo ak cestujete autom, parkovať môžete pred Obecným úradom v obci. Čím je hrad Lednica výnimočný? Mnoho turistov na hrad láka aj tajomná povesť o Lednickej bielej pani, ktorá strašila hradného pána. Iní túžia vidieť výhľady z hradného brala – najvyššej prírodnej rozhľadne na Slovensku.

Hrad Lednica v minulosti pozostával z viacerých častí. Nachádzala sa tu mašťaľ s koňmi, kováčska dielňa alebo voziareň s kočmi. Cez padací most a vysekaný tunel do skaly, ktorý je tu dodnes bolo možné prejsť do hradu. Z hradu páni prechádzali aj na rozhľadňu Straka, odkiaľ mohli pozorovať okolie. Dnes sa turisti k rozhľadni môžu dostať cez oceľový rebrík, a práve tento výstup na hradné bralo je považovaný za zlatý klinec výletu. Adrenalínový výstup vás odmení dychberúcimi výhľadmi. Vyhliadka je otvorená od 15.6.

Považský hrad

Ďalší tip na výlet za históriou a príjemnou prechádzkou je výstup na Považský hrad. Považský hrad sa považuje za jeden z najkrajších hradov na Považí. Dôvodom sú aj panoramatické výhľady na Bytčiansku kotlinu, rieku Váh, Súľovské skaly alebo Hričovský kanál. Cesta na hrad vedie z Považského Podhradia. Dostanete sa sem autobusom č. 2 z Považskej Bystrice. Vystúpte na zastávke Považské Podhradie – Kaštieľ, odtiaľ sa k hradu dostanete po žltej značke približne za 20 minút.

Hrad Uhrovec

V našom zozname plnom tipov na výlety na západnom Slovensku sa presúvame na výnimočný hrad Uhrovec. Hrad Uhrovec považujeme za najhodnotnejší hrad na Slovensku. Vzhľadom na svoju dobrú lokalitu nebol nikdy dobitý a aj to je dôvod, prečo sa do dnešného dňa zachovala neskororománska kaplnka veže a rozsiahly renesančný palác. Nájdete tu aj pôvodný krb, záchod a cisterny. V 17. storočí hrad patril Zayovcom, ktorý ho využívali ako svoje útočisko a na hrade skrývali cennosti a donačné listy. Neskôr sa využíval ako väznica, no v roku 1848 ho zasiahol požiar.

Hrad sa nachádza v obci Uhrovské Podhradie, v srdci Strážovských vrchov. K hradu sa dostanete práve z tejto obce po zelenej značke. Ako sme už spomínali vyššie, hrad Uhrovec má veľmi dobrú lokalitu, vďaka čomu nebol nikdy centrom bojov. Cestou hore sa teda pripravte na strmšie stúpanie. Výstup trvá 40 minút. Nenáročná, ale dlhšia trasa vedie lesnou cestou. Pod hradom sa nachádza maličká hradná jaskyňa.

Hovorí vám niečo dedinka Uhrovec? Určite si ju pamätáte v spojitosti s naším národným buditeľom Ľudovítom Štúrom, ktorý sa tu narodil. Po výstupe na zrúcaninu teda určite nevynechajte návštevu jeho rodného domu a pamätnej izby Alexandra Dubčeka.

Hrad Hrušov

Neviete kam na výlet s deťmi na západnom Slovensku? Zrúcanina gotického hradu Hrušov si určite získa aj vaše srdce. Pre turistov je toto miesto obľúbenou voľbou na rodinný výlet. Na hrade niekoľko rokov prebiehajú rekonštrukčné práce, čo vidieť na starostlivo upravenom chodníku a čistom okolí. Čo nám prezrádza o hrade jeho história? Hrad Hrušov podobne ako aj iné hrady, mal za úlohu strážiť a ochraňovať obchodnú cestu, ktorá viedla cez pohorie Tribeč. Prvé vedomosti o hrade máme už z roku 1253.

K hradu sa dostanete z obce Skýcov pri Zlatých Moravciach. Auto nechajte zaparkované na parkovisku pri hlavnej ceste medzi Topoľčiankami a obci Skýcov. Od obecného úradu nasledujte zelenú značku. Na hrade budete do 1,5 hodinky. Ak cestujete autobusom, vystúpiť môžete na autobusovej zastávke Skýcov, Hrušov hrad alebo priamo v obci Skýcov, rázcestie. K hradu vedie aj cyklotrasa z Topoľčianok a iných obcí. Návštevu hradu si môžete spestriť zaujímavou športovou aktivitou v podobe jazdy na kolobežke. Priamo v areáli hradu sa nachádza požičovňa kolobežiek.

Ak máte po výstupe na zrúcaninu ešte stále dostatok energie na ďalší výlet, v okolí hradu Hrušov sa nachádzajú ďalšie pamiatky. Navštíviť sa oplatí aj hrad Gýmeš, rozhľadňa na Vápennom vrchu alebo kaštieľ Oponice.

Príroda

Aj keď západné Slovensko neponúka možnosti pre náročných turistov, stále si tu môžete vybrať z niekoľko pekných prírodných pamiatok. Pre milovníkov prírody a jej úkazov ponúka západné Slovensko jaskyne a vodopády.

Hlbočiansky vodopád

Malé Karpaty síce neponúkajú veľa možností na preskúmanie tunajších vodopádov, no je tu jeden vodopád, ktorý vo vhodnom čase vie turistov prekvapiť svojou krásou. K Hlbočianskemu vodopádu sa dostanete z obce Smolenice po modrej značke.

Výlet k vodopádu môžete spojiť s návštevou jaskyne Driny alebo prehliadkou Smolenického zámku. V okolí sa nachádza veľa pekných miest, ktoré môžete pridať do svojho programu. Cesta k vodopádu trvá okolo 30 minút.

Návšteva Hlbočianskeho vodopádu vás však môže nemilo prekvapiť. Okrem pomenovania po doline Hlboče, v ktorej sa nachádza ho miestni nazývajú aj Občasný vodopád. Keď sa k vodopádu vyberiete v období dažďov alebo na jar, uvidíte ho v plnej kráse. Po období suchu, v letných mesiacoch budete vodopád hľadať márne, keďže jeho mohutnosť závisí od množstva vody v potoku. Chodník vedúci k vodopádu môže byť v daždivom období zaplavený vodou, preto si do ruksaka zabaľte pre istotu aj náhradné ponožky, ktoré udržia vaše nohy v suchu. Nezabudnite si pred prechádzkou skontrolovať počasie a naplánujte výlet v správnom čase.

Strážovské vodopády

Za pomenovaním Strážovské vodopády sa ukrýva nenápadný Dolný a Horný vodopád. Nachádzajú len kúsok od seba na Strážovskom potoku. K vodopádom nevedie žiadny oficiálny turistický chodník a je skôr populárnou zastávkou na osvieženie pre turistov, ktorí smerujú na vrch Strážov. Prístup k Hornému vodopádu je náročný a dostupný len za pomoci lana pripevnenom popri vodopáde. Vychutnajte si zvuk zurčiaceho vodopádu radšej z diaľky, v tichom a nedotknutom lese Strážovských vrchov.

Pružinská Dupná jaskyňa

Navštívili ste už Pružinskú Dupnú jaskyňu? Ak nepochádzate zo západného Slovenska, asi tento názov počujete prvýkrát. Nepatrí totiž medzi najznámejšie jaskyne v našej krajine, no určite je jednou z najstarších na Slovensku. Považujeme ju za taký skrytý poklad západného Slovenska hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré vás určite ohromia. Výzdoba jaskyne je z mäkkého sintra, ktorý pomáha liečiť choroby dýchacích ciest. Ďalšou zaujímavosťou je samotná história jaskyne, ktorá je zahalená rúškom tajomstva. Vznikla pred 10 miliónmi rokov, čo je dôvodom, prečo je tak zaujímavá pre našich paleontológov. Prejdite sa po chodbách, kde v ďalekej minulosti prebývali pravekí ľudia, jaskynné levy a medvede. Nie, nežartujeme. Jaskyniari tu našli nálezy kostí a lebiek spred 80 tisíc rokov.

Pružinská Dupná jaskyňa sa nachádza pri obci Pružina. Ak chcete aj vy prebádať tento klenot západného Slovenska alebo len skúsiť liečivé účinky mäkkej sintry, ohláste svoju návštevu Jaskyniarskemu klubu Strážovské vrchy Slovenskej speleologickej spoločnosti. K jaskyni sa dostanete z dedinky Priedhorie. Ako správni bádatelia si nezabudnite si pribaliť aj vlastnú baterku alebo čelovku.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny sa nachádza blízko obce Smolenica. Odporúčame, aby ste ju zahrnuli do svojho programu, ak sa chystáte na prehliadku Smolenického zámku. Zo zámku sa autom sa k jaskyni dostanete za 10 minút. Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Keď sa už, teda v tejto lokalite budete nachádzať, bola by škoda nenavštíviť ju. Napriek tomu, že veľkosťou patrí k menším jaskyniam a prehliadka trvá len 35 minút za ten čas vás sprievodca prevedie úzkymi chodbičkami s netradičnými kvapľovými útvarmi. Jaskyňa prekvitá bohatou výzdobou, takže ani vaša prehliadka sa nezaobíde bez hádania podobizniev v jednotlivých útvaroch. Vidieť v nich môžete naozaj hocičo. Výnimočnosť tejto nenápadnej jaskynky spočíva v krasovom útvare Slonie uši, ktorý je našim slovenským unikátom.

Viete podľa čoho dostala jaskyňa Driny svoj názov? Kedysi na kopci Driny rástli vzácne plody drienky, z ktorých miestni obyvatelia robili pálenku. Vy si však pred cestou radšej žiadne drinky nedávajte. Na to, aby ste sa dostali k vchodu do jaskyne musíte zvládnuť 20 minútovú cestu lesnou cestičkou, ktorú zakončuje 100 strmých schodov.

Po prechádzke v prírode alebo inej športovej aktivite určite nechcete, aby po vyzutí topánok všetkých naokolo omámil nepríjemný zápach. Predíďte nadbytočnému poteniu a využite na všetky svoje letné aktivity priedušné ponožky Shox. Môžete si vybrať zo stredne vysokých alebo nízkych členkových ponožiek. Vysoká odolnosť, absorbčná schopnosť, antibakteriálnosť a termoregulácia sú vlastnosti, ktoré vaše nohy v horúcich letných mesiacoch určite ocenia.

Podobné články

shutterstock_1503993791-150x150.jpg
Za krásami Slovenska: Túra na majestátnu Kráľovu hoľu
Čítať viac
shox-ovecka-merino-150x150.jpg
Merino vlna: Dôvody, prečo si ju určite obľúbite
Čítať viac
shutterstock_1863188221-150x150.jpg
Túra na Súľovské skaly – dobrodružstvo v srdci prírody
Čítať viac
Všetky novinky