Rozhľadne a vyhliadky na Slovensku – objavte nové pohľady na našu krásnu krajinu

0101cover.png

Slovenská príroda v sebe ukrýva príznačné čaro. Už len pri pohľade na ničím nerušenú krajinku cítime neopísateľný pokoj na duši. V momente zabudneme na každodenné starosti a sústredíme sa len na hotové audiovizuálne vystúpenie, ktoré si pre nás Matka príroda pripravila. Výhľad z vtáčej perspektívy nám ponúka obraz ďalekých končiarov, pohorí a niektorých ešte v diaľke pocukrovaných majestátnych vrchov. Z niekoľko metrovej výšky je pohľad na slovenskú krajinu úplne odlišným zážitkom. Najlepšia správa je, že na to, aby sme zažili pohľady z vtáčej perspektívy nemusíme byť ani veľkí turisti, ktorí sa štverajú na strmé vrcholy. Napriek tomu sa strachu z výšok ani v tomto prípade nevyhnete.

Pozrite si náš zoznam najkrajších rozhľadní a vyhliadok na Slovensku a vykročte na nedeľnú prechádzku, ktorá vás zaručene dobije energiou do ďalšieho pracovného týždňa.

Najkrajšie rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

V posledných rokoch akoby sa s vyhliadkami roztrhlo vrece. Rozhľadne už môžeme nájsť takmer v každom meste. Každá rozhľadňa je originálna svojím špecifickým štýlom stavby. Odlišujú sa ako materiálom, z ktorého sú postavené tak aj netradičným vzhľadom. Páčia sa vám viac drevené alebo oceľové rozhľadne?
Bez ohľadu na vašu odpoveď môžeme povedať, že všetky stavby spája rovnaká vlastnosť. Poskytujú krásne výhľady z výšky na okolitú krajinu.

Rozhľadne

Inšpirujte sa našimi tipmi na rozhľadne a vyhliadkové veže z rôznych kútov Slovenska. Je úplne jedno či ste na náš článok narazili na jar alebo v zime. Slovenská príroda sa predsa v každom ročnom období prezlieka do iného šatstva. Vďaka tomu nikdy nevyzerá rovnako a my môžeme obdivovať jej krásu doslova kedykoľvek.

Rozhľadňa Háj, Banskobystrický kraj

Začneme rozhľadňou Háj na strednom Slovensku. Táto rozhľadňa sa bude páčiť všetkým ľuďom trpiacim strachom z výšok. Rozhľadňa má totiž 3 poschodia, takže ak nechcete pokračovať až na samý vrchol pekné výhľady vás rozhodne neobídu. Čo by to bolo za rozhľadňu v Novej Bani keby nebola vybudovaná práve z materiálu typickým pre túto lokalitu? Precíznu prácu spojenia ryolitového kameňa a dreva môžete obdivovať už z diaľky. Niet sa čomu diviť, rozhľadňa je situovaná len kúsok od kameňolomu na vrchu Háj. Dostanete sa k nej po žltej turistickej značke.

Rozhľadňa Zbojská, Banskobystrický kraj

Ešte chvíľu zostaneme na strednom Slovensku a pozrieme sa na rozhľadňu v Brezne. Rozhľadňa Zbojská je typická svojím netradičným vzhľadom. Skúste sa pár sekúnd zadívať na obrázok. Nepripomína vám tak trošku mlyn z rozprávky Perinbaba?
Súčasťou rozhľadne je aj kaplnka Sv. Juraja a viaceré výstavy vrátane vypreparovaných zvierat typických pre tunajšie prostredie. V okolí nesmie chýbať ani socha zbojníka Jakuba Surovca, podľa ktorého bola aj rozhľadňa pomenovaná. Úspešný výstup na rozhľadňu Zbojská zavŕši zvuk hlasného zvonca Hronec. Na vrchole vás čakajú rozprávkové výhľady.
K rozhľadni sa dostanete cez náučný chodník začínajúci pri informačnom centre Zbojníckeho dvora.

Rozhľadňa Terchovské srdce, Žilinský kraj

Rozhľadňa Terchovské srdce sa nachádza na vrchu Oblaz, ktorý je medzi lokálnymi známy svojou smutnou históriou. Vo filme Jánošík je na vrchu Oblaz postavená šibenica pre najslávnejšieho slovenského zbojníka. Aj preto vám tvar rozhľadne môže pripomínať šibenicu.
Trasa na rozhľadňu je nenáročná a aj to mierne stúpanie do kopca trvá maximálne pol hodinku. Prechádzku začínate v obci Terchová pri Lidl supermarkete. Následne stačí, keď budete kráčať po modrej značke. Pri rozhľadni budete čo nevidieť.

Rozhľadňa Devínska kobyla, Bratislavský kraj

Naozaj impozantnou až futuristickou stavbou je rozhľadňa Devínska kobyla v Bratislave. Od ostatných rozhľadní, ktoré sú vybudované prírodnými materiálmi sa odlišuje na prvý pohľad. Ponúka však neskutočné panoramatické výhľady až do troch susedných krajín – Česko, Rakúsko a Maďarsko. Na každej plošine máte lepší výhľad na určité miesta. Autori rozhľadní sa pri stavbe inšpirujú naozaj rôznymi motívmi. Rozhľadňu Devínska kobyla mnohí prezývajú pre svoj vzhľad modlivka. K tejto majestátnej stavbe sa môžete dostať viacerými trasami, napr. z Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, Dlhých Dielov, Karlovej Vsi alebo z hradu Devín.

Rozhľadňa Špicák Strečno, Žilinský kraj

V našom zozname sa nachádzajú ako jednoduché, tak aj obtiažnejšie trasy na vyhliadky. Jednou z nich je práve rozhľadňa Špicák, ktorá je pre tých odvážnejších. Nemyslíme ani tak výškou ako náročnosťou cesty. Ako už naznačuje názov, čaká vás poriadny kopčisko. Odmenou za dobre odvedený výkon sa vám na oplátku ponúknu jedny z najkrajších výhľadov. Z rozhľadne totiž môžete vidieť meander Váhu, hrad Strečno, hrebeň Malej Fatry a Strážovské vrchy. Na rozhľadňu sa dostanete po žltej značke.

Rozhľadňa Čajka, Trenčiansky kraj

Pri plánovaní výletu do Bojníc si asi väčšina z vás spomenie hlavne na nádherný Bojnický zámok alebo obľúbenú Zoo. Možno ste to ešte nepostrehli, ale v Bojniciach sa taktiež nachádza rozhľadňa. A nie len taká hocijaká! 30 metrov vysoká rozhľadňa Čajka ponúka nový pohľad na Bojnický zámok a okolie Prievidze. Narozdiel od iných rozhľadní musíte zaplatiť vstup. Po výstupe sa môžete spustiť tobogánom a zažiť tak netradičnú jazdu smerom nadol. K rozhľadni Čajka sa dostanete z Hurbanovho námestia po žltej značke.

Rozhľadňa Tokaj, Košický kraj

Na záver si predstavíme rozhľadňu Tokaj, ktorá vďaka svojej polohe ponúka úplne odlišné pohľady. Turisti síce neuvidia v diaľke známe vrchy, ale očaria ich výhľady na vinohradnícku oblasť Tokaj. Aj preto je jej vzhľad v tvare dreveného suda taký originálny. K rozhľadni sa dostanete z obce Malá Tŕňa a Černochov. Ak túžite po romantickom večeri, nechajte všetko na samotnú prírodu, ktorá sa postará o nezabudnuteľné čaro. Odporúčame prísť na rozhľadňu počas západu slnka a ostať ešte po zotmení, aby ste boli svedkami jedinečného pohľadu na slnkom obliate vinohradnícke sady a pivničky. Rozhľadňa disponuje aj nočným osvetlením, takže po zotmení ponúka nezabudnuteľné okamihy pod hviezdami.

Vyhliadkové veže

Ak vás prechádzka do prírody neláka a oveľa radšej sa potulujete po historických uličkách mesta vychutnajte si pohľad z výšky z niektorých vyhliadkových veží v meste.

Burianova veža, Žilinský kraj

Výlet do Žiliny, známej pod názvom Perla na Váhu môžete spojiť s turistickou prehliadkou na Burianovu vežu. Vyhliadková veža 46 metrov vysoká ponúka malebný pohľad na Martinské hole, vrch Dubeň, hrad Lietava, Budatín a historické centrum. Vyhliadková veža v Žiline v minulosti slúžila ako zvonica. Spomenúť musíme aj jej ochrannú funkciu, keďže pri pohľade z veže obyvatelia vedeli, kedy prichádzajú nepriatelia alebo sa blíži nebezpečný požiar.

Polomské očko, Banskobystrický kraj

Jedným z ďalších o niečo náročnejších a adrenalínovejších vyhliadok v našom zozname je Polomské očko. Nachádza sa na samotnom vrchu lyžiarskeho svahu, preto hádam ani nemusíme hovoriť o tom, že sa pri ceste na vrchol poriadne zapotíte. Na oplátku však dostanete prekrásne výhľady na Slovenské Rudohorie, hrebeň Nízkych Tatier, Polomku a dolinu Hrona. Táto vyhliadková veža na prvý pohľad zaujme svojím mohutným vzhľadom. Je postavená zo železnej konštrukcie, ktorá je obložená drevom. Najvyššie poschodie otestuje vašu osobnosť, pretože ak si chcete pozrieť výhľad z každej strany, musíte prejsť po železnej konštrukcii. Mierny odklon z komfortnej zóny určite neoľutujete, pretože taký panoramatický výhľad doďaleka neuvidíte hocikde.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Košický kraj

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi je zapísaný do knihy slovenských rekordov, pretože má najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku. Tento úspech značí, že výhľady z hora sú na nezaplatenie. 87 metrová vyhliadková veža ponúka oslňujúce výhľady na Tatry a Slovenský raj.

Šikmá veža v Banskej Bystrici, Banskobystrický kraj

Pri návšteve Banskej Bystrice nevynechajte ani vyhliadkovú vežu Námestia SNP. Ak sa pýtate či máte mať z výstupu na vežu nejaké obavy ubezpečujeme vás, že napriek svojmu názvu je úplne bezpečná. K vyhliadkovej veži sa viaže legenda, podľa ktorej sa anjeli zachytili o jej vrchol a tým vežu naklonili. Popri oddychovaní na námestí skúste svoje oči zamerať na voľným okom viditeľnú odchýlku veže. Samotný vrchol predstaví pohľad na okolité kopce Veľkej Fatry, Nízkych Tatier či Kremnických vrchov.

Výhľad zo Starej Radnice, Bratislavský kraj

Náš zoznam vyhliadkových veží završuje Radničná veža v Bratislave. Ponúka o niečo iný pohľad na hlavné mesto, ktorý by ste len prechádzkou po uliciach nespozorovali. Z výšky vás uchváti dominantný Bratislavský hrad a výhľad na celé Hlavné námestie.

Chodník korunami stromov

Túžite nahliadnuť až k samotným korunám stromov? Potom je výlet na Chodník korunami stromov pre vás ako stvorený. Vyhliadku sa oplatí navštíviť v každom ročnom období. Počas jesene môžete obdivovať farebné divadlo, ktoré vám predstavia rôzne druhy stromov tunajšieho lesa. V zime vám vyrazí dych biela zamrznutá scenéria a na jar či v lete teplé slnečné lúče rozžiaria celé okolie. Vychutnajte si jednoduchú prechádzku o dĺžke viac ako 1 200 m. Pohľady na Pieninský národný park, štíty Belianskych Tatier alebo Zamagurie si zamilujete. K chodníku vedie trasa z Bachledovej doliny.

Ako si užiť krásny výhľad čo najviac?

Počasie nás niekedy počas výletu dokáže poriadne prekvapiť. Deň predtým v správach počúvame, ako má byť príjemne a bez dažďa, no v konkrétny deň je situácia úplne opačná. Pre prípad zmeny počasia by sme mali mať vždy v ruksaku pribalené náhradné oblečenie. Vďaka tomu nám výlet nič nepokazí. V chladnejších mesiacoch sa vám zíde kvalitné termoprádlo alebo merino ponožky, ktoré v zime zahrejú a v lete doprajú vašim nohám pohodlie, nech vás už povedú kamkoľvek.

Podobné články

shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
Všetky novinky