Aké sú správne ponožky na turistiku?

shox-ponozky-na-turistiku.jpg

Pri turistike dostanú naše nohy poriadne zabrať, preto je okrem kvalitnej obuvi veľmi dôležitý správny výber ponožiek. Práve vhodné ponožky na turistiku dokážu vo výraznej miere obmedziť tvorbu otlakov a odrenín, zmierniť potenie, odvádzať vlhkosť od pokožky a týmto všetkým vytvárať komfort a pohodlie naším nohám.

Pri výbere ponožiek na turistiku je najdôležitejšie siahnuť po hrubších ponožkách, minimálne ponožkách zosilnených na päte a špičke. Teda miestach ktoré sú najviac namáhané a náchylné na tvorbu otlakov. Určite by sme teda nemali siahnuť po bežných, tenkých ponožkách.

Ľahšia turistika:

Pri krátkych výletoch do prírody, ľahkej 2-hodinovej turistike nám úplne postačia aj lacnejšie bavlnené alebo bambusové zosilnené ponožky (aspoň na päte a špičke) s obsahom postriebreného polypropylénu pre lepší odvod vlhkosti. Mnoho ľudí sa bojí umelých vlákien pridaných do ponožiek ako napríklad spomínaný polypropylén. No práve umelé vlákna sú nepostrádateľnou časťou nie len trekingových, ale aj všetkých športových  ponožiek. A to pre ich nulovú nasiakavosť a lepší odvod vlhkosti od pokožky. Keďže nedokážu nasiaknuť vlhkosť, odvádzajú ju do bavlny, ktorá ju dokáže absorbovať a tým je pokožka na pocit suchšia. Z našej ponuky sú to napríklad Clima plus, Clima plus bamboo alebo Light trek.

Stredne náročná až veľmi náročná turistika:

Pri dlhšej, niekoľko hodinovej turistike ako napríklad výstupe na Rysy, Kriváň alebo dlhšej túre v Západných Tatrách už dostanú nohy poriadne zabrať a preto by sme mali zvoliť zodpovedajúcu obuv a ponožky. Tu už treba siahnuť po hrubších, buď celo froté ponožkách, alebo aspoň po ponožkách s hrubšou spodnou nášľapnou časťou ponožky a zosilnenými namáhanými miestami. Najlepšou voľbou sú ponožky s obsahom ovčej MERINO vlny, ktorá je úžasná práve v tom ako dokáže udržovať optimálnu teplotu chodidiel . V chladných podmienkach zahrejú, pri vyšších teplotách naopak udržiava ideálnu teplotu. Dokáže si poradiť s nadmernou vlhkosťou, keďže dokáže vsiaknuť pot bez toho aby bola na pocit vlhká. Ďalšou nespornou výhodou MERINA je jeho schopnosť pohlcovať a neutralizovať pachy, čo po vyzutí topánok po turistike ocení určite každý. Z našej ponuky sú to napríklad Compress trekking, Trekking a Trekking advanced.

Viacdňová turistika a expedície:

Pri  viac dňovej turistike a expedíciách, kde nohy dostávajú naozaj poriadne zabrať  niekoľko dní po sebe je dobré si dať pod hrubú vlnenú ponožku ešte jednu tenkú, ktorá dokáže ešte viac zmierniť ošuchy  medzi nohou a ponožkou a ošuchuje sa vlastne ponožka o ponožku. Týmto dokážeme maximálne zmierniť problémy s otlakmi a ošuchmi. Tenšie varianty z našej produkcie nájdete pod názvom Excellent bamboo a Sensitive bamboo, ktoré dokonale poslúžia ako prvá vrstva. A ako druhá vrstva Compress trekking a Trekking advanced.

Veríme, že týchto pár rád vám pomôže pri správnom výbere trekingových ponožiek. Budeme samozrejme radi, ak nám napíšete aj vaše postrehy o ponožkách na turistike.

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky