Pre niektorých ľudí sa začiatkom zimnej sezóny turistika skončila a namiesto mrazivej prechádzky volia skôr dni v teple domova. Iní obľubujú práve čaro zimných túr v Tatrách. Je pravda, že počas zimného obdobia v Tatrách potrebujete bezpečnejšie vybavenie ako výstroj, obuv s mačkami alebo turistické palice. Ak však nechcete zdolávať vrcholy, v Tatrách môžete absolvovať aj pekné zimné prechádzky. Každopádne, v horách je vzduch naozaj mrazivý a kvalitné termo ponožky a termoprádlo vás dokáže v zimných podmienkach zachrániť a zahriať vaše telo aj v tom najchladnejšom počasí.
Zimná uzávera v Tatrách
Počas vašej zimnej túry sa v Tatrách stretnete s obmedzeniami v podobne zimnej uzávery. Chodníky, ktoré ste radi navštevovali v lete môžu byť uzatvorené z dôvodu zvýšeného rizika výskytu lavín alebo nepriaznivých podmienok. Zimná uzávera v Tatrách začala 1. novembra a platí až do 14. júna.
Zimná uzávera sa týka napríklad týchto miest:
- Bielovodská dolina
- Javorová dolina
- Zadné Meďodoly
- Monkova dolina
- Kopské sedlo
- Jahňací štít
- Veľká Svišťovka
- Malá a Veľká Studená dolina
- Slavkovský štít
- Velická dolina
Viac informácií a ďalšie turistické trasy, ktoré podliehajú zimnej uzávere nájdete v tomto článku.
Napriek tomu sú niektoré miesta celoročne prístupné. Týka sa to všetkých vysokohorských chát okrem Chaty pod Rysmi a výnimkou je tiež vrch Predné Solisko.
Pešo na Hrebienok
V našom zozname zimných túr v Tatrách nesmie chýbať Hrebienok. Okrem toho, že slúži ako východisko pre turistické trasy smerujúce k Rainerovej chate a vodopádom Studeného potoka, je Hrebienok miestom konania viacerých zimných aktivít. Každoročne tu návštevníci môžu obdivovať majstrovské diela vyrobené z ľadu v Tatranskom ľadovom dóme alebo sa spustiť po najdlhšej sánkarskej trati do Starého Smokovca.
Na Hrebienok sa môžete odviezť lanovkou alebo si svoju cestu odmakať pešo. Po zelenej značke sa na vrchol dostanete asi za 45 minút.
Zbojnícka chata v zime
Túra na Zbojnícku chatu sa považuje za náročnú vzhľadom na stále stúpanie. Potrápi, teda aj turistov, ktorí už majú za sebou niekoľko turistických výziev. Ak ste sa, predsa len rozhodli posúvať svoje limity nezabudnite sa na cestu vopred pripraviť. Na absolvovanie túry na Zbojnícku chatu v zime budete potrebovať turistické mačky, paličky, návleky na topánky a iné prostriedky turistickej výbavy, ktoré vám pomôžu zvládnuť náročný zimný terén.
Zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline, ktorá sa pýši najväčším počtom plies vo Vysokých Tatrách. Tešiť sa, teda môžete na naozaj zaujímavú trasu. Na Zbojnícku chatu sa dostanete z Hrebienka červenou značkou na Rázcestie nad Rainerovou chatou a odtiaľ po modrej značke na smer Zbojnícka chata. Túra trvá približne 7 hodín.
Ostrva
Ostrva je síce menej známy a nevýrazný vrchol vo Vysokých Tatrách, no rozhodne stojí za zmienku v našom článku o zimných túrach. Z vrcholu ponúka krásne výhľady na Popradské pleso, Mengusovskú dolinu a okolité štíty. Trasa na Ostrvu nie je veľmi dlhá a zo Štrbského plesa sa tam aj naspäť dostanete za približne 5 hodín. Začína pri Popradskom plese a vedie strmými serpentínami až na vrchol. Ak máte dobrú kondíciu, výstup by vám nemal robiť veľké problémy. Keďže trasa spadá do oblasti so zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom, pred cestou si skontrolujte aktuálnu lavínovú situáciu a pribaľte turistické mačky a palice.
Téryho chata
Radi prekonávate nové výzvy a hľadáte niečo turisticky atraktívnejšie? Téryho chata patrí medzi náročnejšie túry v Tatrách. Ak ste ju absolvovali v lete a patríte medzi skúsenejších turistov, potom by ste si mali výstup zopakovať aj v zimnom období. Čerstvo napadnutý sneh vám síce sťaží cestu, no zároveň vám ponúkne magické scenérie zimnej krajiny.
Turistika začína v Starom Smokovci. Odtiaľ sa potrebujete dostať na Hrebienok, a to buď pešo po zelenej značke alebo využijete služby lanovky. Ďalej môžete pokračovať cez Studenovodské vodopády, Rainerovu chatu, Obrovský vodopád až na Zamkovského chatu alebo vodopády vynechať a od Rainerovej chaty pokračovať rovno na Zamkovského chatu. Na Téryho chatu vás privedie zelená značka, po ktorej budete kráčať Malou Studenou Dolinou, ktorá v zime ponúka prekrásne výhľady na zasnežené štíty. Túra na Téryho chatu v zime spolu s cestou naspäť trvá približne 7,5 hodín. V prípade, že vás posledný úsek odrovná natoľko, že sa nebudete vládať vrátiť, v chate môžete načerpať nové sily a pokračovať svoju túru na druhý deň.
Štrbské pleso
Zatiaľčo sa v lete člnkujeme po plese a na jeseň obdivujeme farebné scenérie všade navôkol, v zime je Štrbské pleso pokryté vrstvou ľadu a snehu. Stáva sa tak ideálnym miestom na zimné prechádzky pre nenáročných turistov, ktorí sa boja vyraziť na zimné túry v Tatrách. Štrbské pleso v zime ponúka prechádzku po zamrznutom plese, bláznivú guľovačku s priateľmi alebo iné zimné atrakcie, ako je snowtubing či snowrafting. Ak radi lyžujete, počas pekného zimného dňa môžete otestovať zjazdovky lyžiarskeho strediska Štrbské pleso.
Jamské pleso
Ak ste Štrbské pleso už navštívili, máme pre vás jeden tip, ktorým si môžete svoj výlet tentokrát ozvláštniť. Boli ste už na Jamskom plese v zime? Trasa zo Štrbského na Jamské pleso trvá okolo 80 minút. Vedie okolo liečebného domu Solisko červenou značkou až na Jamské pleso. Ak by vám táto prechádzka nestačila, pokračovať môžete ešte ďalej na Tri Studničky alebo Podbanské. Týmto spôsobom spojíte niekoľko nenáročných prechádzok a strávite čarovný zimný deň v Tatrách.
Hlavným lákadlom zimnej túry v Tatrách je práve snehová prikrývka, vďaka ktorej má každé miesto tajomnú atmosféru a pôsobí úplne inak ako kedykoľvek predtým. Pred prípravou na zimnú túru v Tatrách nezabudnite sledovať aktuálne podmienky zimnej uzávery alebo lavínových výstrah. Pripravte sa na zmeny počasia adekvátnou voľbou turistického oblečenia a porozmýšľajte aj nad poistením do hôr.