Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom

shutterstock_2330992161-1-1024x693.jpg

Predstavte si, že sedíte na hojdačke niekde v prírode, ďaleko od ruchu mesta. Pred vami nie je nič len výhľad na majestátne hory a nekonečné lesy. Rozhojdáte sa a akonáhle pocítite vietor vo vlasoch zaplaví vás pocit slobody. To musí byť skvelý zážitok, však? Hojdačky v prírode sú novodobou atrakciou, ktorá láka von aj neturistov. Najmä tých, ktorí si chcú urobiť peknú fotku na Instagram. Navštívte spolu s nami najkrajšie hojdačky na Slovensku.

Hojdačky sú rozmiestnené po celom Slovensku. Stavíme sa, že jedna taká sa nachádza aj vo vašom regióne. Zistite, či sa nachádza v našom zozname najkrajších hojdačiek na Slovensku.

Hojdačka s výhľadom na Malý Kriváň

Túto hojdačku s výhľadom na Malý Kriváň nájdete v obci Krpeľany. Ponúkne vám nádherné výhľady na Malú Fatru, Malý Kriváň alebo Suchý vrch. Ak prídete autom, odporúčame zaparkovať pri Náučnom chodníku Tiesňava. Bez problémov sa sem dostanete z Martina verejnou dopravou. K hojdačke sa dostanete za prekvapivo krátky čas – už za 15 minút!

V okolí môžete navštíviť Šútovský vodopád, hrad Sklabiňa alebo Múzeum slovenskej doliny. Ak máte dostatok času, určite nevynechajte Čutkovskú dolinu.

Zonka pri Oščadnici

Ďalšia zo zoznamu najkrajších hojdačiek na Slovensku sa nachádza v Oščadnici. Do Oščadnice sa pohodlne dostanete z autobusovej alebo vlakovej stanice v Žiline. Ak cestujete autom, zaparkovať môžete na autobusovej stanici. Hojdačku nájdete na vrchu Zonka. Nahor sa dostanete po žltej turistickej značke. Cesta vám zaberie asi hodinku a pol. Výhľad je nádherný v každom ročnom období.

Táto lokalita je preslávená Snowparkom Veľká rača. Počas zimy sa stáva obľúbeným miestom na lyžovanie a v lete na turistiku a zábavu. Boli ste už na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe? O tejto zábave hovoríme. Tak neváhajte a zbaľte si ruksak. Ide sa na výlet!

Maríkovec pri Púchove

Hojdačka Púchovskej doliny sa nachádza na vrchu Maríkovec pri Púchove. Patrí k tým kratším prechádzam – dostanete sa k nej za 20 minút. Z Púchova môžete využiť verejnú dopravu – autobus alebo vlak. Ak cestujete autom, nemusíte sa viazať na konkrétne spoje. Zaparkovať môžete pri pumpe Benzína. Z vrchu Maríkovec uvidíte nádherný panoramatický výhľad na Javorníky a Biele Karpaty. Cestou určite navštívte aj neďalekú rozhľadňu Čubův kopec alebo hrad Lednica.

Výhľad na Roháče – Orava

Hľadáte miesto, kde sa môžete na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si a vychutnať si krásne výhľady? Vyrazte na výlet za hojdačkou v Zuberci. Cesta k hojdačke je jednoduchá a zvládnuteľná aj pre menej zdatných turistov. Zo Zuberca pôjdete približne 15 – 20 minút miernym stúpaním do kopca.

Ak sa rozhodnete pre cestu autom, zaparkovať môžete pohodlne pri Kolibe Josu. Autobusom sa sem dostanete z Liptovského Mikuláša.

Prechádzkou k hojdačke nemusí váš výlet skončiť. Pokračovať môžete na Oravský hrad alebo sa zastaviť v Múzeu oravskej dediny, kde sa zoznámite s tradičnými remeslami a oravským životom.

Hojdačka v Oravskej Lesnej

Táto malebná hojdačka ukrytá v lone lesa vás očarí úžasným výhľadom na Kysucké hory a Malú Fatru. Dostanete sa k nej z Novej Bystrice. Zaparkovať môžete na odpočívadle po ľavej strane cesty. Odtiaľ vedie turistická trasa do lesa, ktorá vás dovedie k hojdačke za približne 8 – 10 minút.

Výlet môžete zavŕšiť návštevou Oravskej lesnej železnice, vyhliadkovej veže v Zákamennom alebo Skanzenu Vychylovka.

Hojdačka v Zázrivej

Zázrivá je malebná dedinka obklopená prírodou, v ktorej okolí nájdete mnoho turistických trás. Ak cestujete autom, zaparkovať môžete priamo pod skalným bralom vedľa autobusovej zastávky. Od parkoviska vám cesta zaberie asi 30 minút. Trasa k hojdačke je síce trochu strmá, ale za tie výhľady na Rozsutec, Chleb, Kubínsku alebo Kriváň to rozhodne stojí.

Ak budete ešte vládať zamieriť si to môžete kúsok do Terchovej. Tam môžete pokračovať na vyhliadku Terchovské srdce, k nerezovej soche Jánošíka, na Zvonicu u Marunov alebo rovno k Jánošíkovým dieram.

Hojdačka v Malých Karpatoch (aj s občerstvením)

Takmer v závere potešíme aj Bratislavčanov. Hojdačka v Malých Karpatoch sa nachádza v oblasti Rača pri Bratislave na vrchole Malá Baňa. Ak cestujete verejnou dopravou, túru začnite od zástavky električky Cintorín Rača. Po modrej značke sa dostanete nahor za asi 45 minút. Pre autičkárov, je ideálnym východiskovým bodom parkovisko pri Amfiteátri Rača.

Modernou súčasťou je samoobslužný bufet, kde si môžete zakúpiť občerstvenie pomocou QR kódu.

Jednou z hlavných atrakcií v okolí je hrad Červený Kameň, ktorý je známy bohatou históriou. Zavítať môžete aj na televíznu vežu s vyhliadkou – Kamzík alebo sa prejsť medzi vinicami na Račianskom vinohradníckom chodníku.

Hojdačka pri jazierku neďaleko Žiliny

Niektoré hojdačky na Slovensku sú adrenalínového typu, na iných sa zvládnu pohojdať aj tí menej odvážni. Hojdačku pri jazierku neďaleko Žiliny môžeme označiť za skôr adrenalínovú, pravdaže, ak považujete hojdanie sa ponad jazero za dostatočne odvážne.

Podľa portálu Cestuj za menej na miesto dorazíte autobusom č. 511427 smer Lietavská Svinná Babkov. Vystúpite na zastávke Babkov, Horáreň, odkiaľ je to už len kúsok. Ak idete autom zaparkovať sa dá na parkovisku vedľa zastávky.

V okolí nevynechajte Lietavský hrad, Stratený Budzogáň, Šarkaniu dieru alebo sa môžete ísť okúpať do Rajeckých Teplíc.

Bačov stolec s výhľadom na Chočské vrchy

Na Orave nájdete netradične postavenú rozhľadňu Bačov stolec. Vyzerá ako obrovská stolička, na ktorej je zavesená hojdačka. Jedno je isté. Túto hojdačku rozhodne nemáte ako prehliadnuť. Ak cestujete autom, môžete zaparkovať pri Kolibe Pajtisko. Odtiaľ vedie cesta k vyhliadke cez cyklochodník. K cieľu sa dostanete za približne 45 minút. Pre cestovateľov verejnej dopravy je dôležité vedieť, že hojdačku Bačov stolec nájdete v obci Osádka. Dostanete sa sem aj autobusom z Dolného Kubína.

Z hojdačky a rozhľadne uvidíte krásny výhľad na Chočské vrchy a okolitú prírodu. Neviete, čo s načatým dňom? Výlet môžete spojiť s návštevou Oravského hradu, prechádzkou na hrad Likava alebo Lučanský vodopád. V horúcich letných dňoch môže byť lepšou variantou aquapark Bešeňová.

Na čo nezabudnúť?

Hojdačky sú väčšinou umiestnené na vyvýšených kopcoch, aby ľudia mohli obdivovať krásne výhľady. K nim sa však musíte dostať pešo, čo znamená, že vás čaká trochu turistiky. Oblečte si turistické ponožky, ktoré sú pre tieto outdoorové aktivity ako stvorené. Ak nechodievate na turistiku pravidelne, máme pre vás aj inú možnosť. Na krátke prechádzky vám postačia nízke členkové letné ponožky. Tie viete vynosiť kedykoľvek počas leta. Dôležité je, že ponožky obsahujú vzdušný materiál, ktorý zabraňuje zapareniu nôh v horúčave.

Malý tip na záver

Pred príchodom si vždy overte aktuálnu situáciu. Už sa totiž párkrát stalo, že atrakciu miestny poľovník odrezal. Stáva sa to z dôvodu nedisciplinovaných návštevníkov, ktorí v okolí vytvárajú neporiadok a parkujú na nepovolených miestach. To, či hojdačka „stále visí“ môžete skontrolovať napríklad cez lokalitu na Instagrame, kde ľudia pravidelne publikujú nové príspevky. O aktuálnej situácií väčšinou informuju články lokálnych portálov alebo miestny v skupinách na Facebooku. A niekedy vám nezostáva nič iné ako ísť na blink 😉

Podobné články

shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
Všetky novinky