Zažite roadtrip v Nórsku, na ktorý nikdy nezabudnete !!!

pohľad-na-lysefjord-1024x768.jpg

1 časť. južné a stredné Nórsko pod stanom

Už vás nebavia bežné dovolenkové destinácie a túžite zažiť niečo iné ako leňošenie na pláži ? Čo tak Nórsko? Fascinujúce fjordy, veľkolepé ľadovce, strmé riečne údolia, „karibské pláže“ s bielym pieskom ukryté pod horskými masívmi a fascinujúce pohľady všade kam sa človek pozrie. A všetko s neopísateľnou severskou atmosférou. Je toho naozaj veľa, čo Nórsko ponúka.

Kedy do Nórska?

Ideálnym obdobím pre návštevu Nórska je letné obdobie od júna do konca augusta. Teplota sa väčšinou pohybuje od 10 do 25 stupňov, aj keď toto leto Nórsko zažilo pre nich „extrémne“ horúčavy cez 30 stupňov. Čakajú tu na vás dlhé dni, kedy slnko zapadá len na pár hodín. V prípade, že sa vyberiete za polárny kruh, zakúsite život pod polnočným slnkom. Slnko vôbec nezapadá, len zastane nad obzorom a vy môžete sledovať tento fascinujúci úkaz.

Cesta do Nórska

Naša prvá cesta viedla z hlavného mesta Osla cez Stavanger, Bergen, až k západnym fjordom. Na výber máte dve možnosti. Buď sa na túto dlhú cestu vyberiete vlastným autom, a to cez nemecký Rostock, odkiaľ sa trajektom preplavíte do Švédska a následne je to ešte 6 hodín jazdy autom do Osla. V našom prípade to bolo z dánskeho Hirtshals trajektom priamo do Nórska. Výhodou je, že si môžete urobiť zástavku a pozrieť si niektorú nemeckú, resp. dánsku metropolu. Ak vás odrádza dlhá cesta a nechcete obetovať toľko času, nie je nič jednoduchšie ako si kúpiť letenku „za pár eur“ do Osla alebo Bergenu, kde si požičiate auto. Do 20 kilogramového kufra bez problémov zbalíte komplet výbavu vrátane stanu, karimatky a spacáku. Auto je dobré kvôli cenám rezervovať aspoň dva mesiace vopred. Ceny sa pohybujú od cca 400 eur na týždeň za väčšie combi, ako je napr. Škoda Octavia.

Cestovanie po Nórsku. Keď sa cesta stáva cieľom

Keď je cesta cieľom. Toto porekadlo tu platí stonásobne. Už prvé kilometre nórskou krajinou vás zaručene uchvátia. Takmer žiadne diaľnice a rýchlostné cesty, len pomalé kľukaté cesty, ktoré si zamilujete. Každú chvíľu budete chcieť zastaviť, aby ste si bližšie pozreli tú krásu, ktorá sa vám zjaví za každou zákrutou. Hučiace vodopády, riečne údolia, fjordy, prechody nádhernými tunelmi s priznanou skalnou klenbou. Vašu cestu občas preruší more a prechod krátkym trajektom. A Vám sa opäť naskytne pohľad z inej perspektívy.

Kde prespať

Najautentickejšie je zažiť Nórsko pod stanom. Pobyt v stane vás ešte viac zblíži s  prírodou a stanete sa akoby jej súčasťou. Je to ideálne aj pre tých, ktorí nemajú so stanovaním veľa skúseností. Nórsko je posiate kempami. Všetky sú čisté, vybavené sprchami, kuchynkou, práčovňou a nájdete tu naozaj všetko, čo potrebujete. Veľkou výhodou bude vaša flexibilita. Zbalíte stan a posuniete sa na ďalšie miesto. Kempy sú na každom kroku a vždy sa pre vás nejaké miestečko nájde. Chceli by ste si svoj stan postaviť mimo kempu na mieste, ktoré sa vám zapáčilo ? Žiadny problém! Stanovať v Nórsku je dovolené aj mimo kempy, minimálne však 150 metrov od obydlia. Miesto v kempoch sa pohybuje zhruba od 15 do 30 eur za stan. Ak si predsa netrúfate na pobyt v stane, vo väčšine kempov sú chatky pre 4-6 ľudí. Ceny sa pohybujú od zhruba 90 eur za noc. Tu je však vhodné si chatku vopred rezervovať, hlavne v hlavnej sezóne od 1. júla do 15. augusta.

Stravovanie – ulovte si večeru sami!

Stravovanie v reštauráciách by váš výlet poriadne predražilo. Ideálne je si priniesť malý plynový varič. Plynové karťuše si potom kúpite v každom obchode cestou. Dokonca ich môžete dostať v kempoch zdarma, ľudia tu často nechávajú na konci výletu neminuté karťuše a na recepcii sa vždy nejaké nájdu. Suroviny v potravinách stoja o niečo viac ako u nás, ale ich kvalita je väčšinou na vyššej úrovni. Určite si skúste uloviť rybu. Čerstvá, práve vylovená makrela alebo treska je naozaj delikatesa a zároveň zažijete zážitok z lovu. Základné rybárske vybavenie (v prípade, že nemáte vlastné) si kúpite aj v supermarketoch alebo v športovej predajni, kde vám zároveň poradia vhodné návnady a miesta, kde loviť. Vhodné miesta bývajú napríklad pod mostami, kde je väčšia hĺbka a ryby tadiaľ preplávajú. Jedlo si viete pripraviť buď v kempoch, alebo cestou na krásnych a upravených odpočívadlách, ktorých cestou nájdete naozaj veľa.

Ako sa obliecť ? Jednoznačne Merino!

Počasie v Nórsku vie byť poriadne premenlivé, a preto je dobré investovať do kvalitného oblečenia. Vrchná nepremokavá vrstva a vyššie goratexové topánky sú nutnosťou. Keď sa vyberiete na túru, miestny večne podmáčaný terén vašu obuv poriadne preverí. Pri spodnej vrstve odporúčam zvoliť merino oblečenie. Merino prádlo a merino ponožky sa stanú vašou druhou kožou. Najmä pri kempovaní a trávení vášho času vonku v nepriaznivom počasí vás presvedčia, že toto oblečenie je vďaka vlastnostiam merino vlny tou správnou voľbou.

Miesta, ktoré stoja za navštívenie

Fjord Lysebotn  a trek na Kjeragbolten – určite ste už videli fotku z notoricky známeho, večne preplneného Pierkstolen. My sme sa rozhodli pre trek Kjeragbolten na opačnej strane fjordu Lysebotn. Jedná sa o 6 hodinovú túru s úžasnými výhľadmi. Hlavným lákadlom je balvan zakliesnený vysoko nad morom s dychberúcimi pohľadmi.

 

Nigardsbreen – nádherné ľadovcové rameno medzi vysokými horskými štítmi v národnom parku Jostaldesbreen.

Geirangerfjord – jeden z najúchvatnejších nórskych fjordov. Stretnete tu mnoho turistov, preto odporúčam požičať si malý motorový čln za cca 60 eur a prejsť si celý fjord. Pohľad na fjord tak dostane úplne iný rozmer.

Národný park Jutunheimen – Jednoducho raj pre pešiu turistiku. Miestnej panoráme dominujú ostré rezané štíty, hlboké údolia striedajú náhorné plošiny posiate jazerami.

Trollstigen – je kľukatá horská cesta. Na začiatku cesty, resp. na najvyššom bode je odpočívadlo s rohľadňou.

Pár tipov na záver

  • nórske mestá ako Oslo, Bergen, Trondheim sú krásne, ale nórska príroda je stokrát krajšia
  • privstaňte si, ak sa chcete na túrach vyhnúť davom turistov, určite sa to oplatí
  • občas je fajn vyhnúť sa hlavným trasám a vybočiť z turisticky známych miest, zrazu bude všetka tá krása len vaša
  • ak máte možnosť, na prechod krajinou si vyčleňte o niečo viac času, ako by ste možno plánovali
  • dopravné predpisy určite dodržiavajte, pokuty sú veľmi vysoké.

Najbližšie vám popíšem našu cestu na vzdialenejší kút severného Nórska, Lofotské ostrovy.

V prípade, že by ste mali akékoľvek otázky ohľadne cestovania po Nórsku, napíšte mi na mail knapo.knapo@gmail.com, rád vám poradím.

Podobné články

shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
Všetky novinky