Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku

shutterstock_2438749559-1024x683.jpg

Poznáte Haluzickú tiesňavu? Ak ste klikli na tento článok predpokladáme, že ste toto miesto ešte nenavštívili. Poďme si ju teda predstaviť 😉 Haluzická tiesňava sa nachádza v obci Haluzice v pohorí Biele Karpaty. Je netradičná hneď 3 zaujímavosťami.

  1. Vznikla erozívnou činnosťou, čo znamená, že jej tvar a charakter sa formovali pôsobením vody a vetra. Proces erózie môže byť spôsobený faktormi, ako zrážky, riečna aktivita či zvetrávanie hornín. V Haluzickej tiesňave túto činnosť spustil práve miestny potok, ktorý preteká tiesňavou.

  2. Erózia spôsobuje, že je tiesňava stále živá a rastie. Rozširuje sa a prehlbuje smerom dozadu. Dnes má dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200m. Uvidíme. O niekoľko rokov môže vyzerať zase úplne inak! Pôsobením erózie sa zosúva aj zrúcanina románskeho kostolíka. Časť hradiskového múru sa už zosypala do rokliny.

  3. Ak bolo niekedy vaším snom objavovať zákutia dažďového pralesa, nemusíte ísť ani do Amazónie. Stačí zavítať do Haluzickej tiesňavy. Divoká vegetácia a rozprestierajúca zeleň evokuje tropický prales. Človek by ani nepovedal, že takýto prírodný úkaz vznikol na našom území.

Chcete sa cítiť ako pravý dobrodruh? Zbaľte si ruksak a vyrazte na výlet do obce Haluzice. Je totiž skvelou lokalitou na príjemný rodinný výlet. Okrem Haluzickej tiesňavy môžete navštíviť aj rozhľadňu Hájnica a okolité pamiatky.

Trasa na Haluzickú tiesňavu

Výstup na Haluzickú tiesňavu začína pri obecnom úrade v Haluziciach. Tí, čo pochádzate z dediny už dobre poznáte, že cez víkend veľa spojov nejazdí. Pohodlnejšie bude pre vás vyraziť na výlet autom, zaparkovať pri obecnom úrade a odtiaľ pešo po zelenej značke k Haluzickej tiesňave. Cesta vedie smerom k zrúcanine románskeho kostolíka a potom nájdete už aj označenie vstupu do Haluzickej tiesňavy. V prípade, že predsa len cestujete autobusom z Nového Mesta nad Váhom, vystúpte na zastávke Haluzice rázcestie.

Trasa na Haluzickú tiesňavu je nenáročná a zvládnete ju prejsť za hodinku. Prechádzka je zážitková, po ceste môžete nasať historickú atmosféru pri ruinách románskeho kostolíka alebo načerpať energiu z miestnych vodopádov.

Náučný chodník Haluzická tiesňava

Cez Haluzickú tiesňavu vedie náučný chodník s informačnými tabuľami. Náučný chodník Haluzická tiesňava vás tak bude sprevádzať každým krokom. Pred výletom do Haluzickej tiesňavy sa primerane oblečte. Prirovnanie k dažďovému pralesu nie je náhodné. Haluzická tiesňava je typická pre svoje vlhké prostredie. Po daždivých dňoch sa tam vyskytuje veľké množstvo vody a bahna. Nepremokavá obuv je teda základ rovnako ako kvalitné ponožky. Pre turistiku v mokrom a vlhkom prostredí, ako je tiesňava, je vhodné zvoliť ponožky, ktoré sú vyrobené z rýchloschnúcej a odolnej látky, ktorá udržuje nohy suché a minimalizuje riziko vzniku pľuzgierov. Dobre vám poslúži merino ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť a dokážu rýchlo uschnúť.

Náučný chodník Haluzická tiesňava
Náučný chodník Haluzická tiesňava

Haluzická tiesňava – rozhľadňa

Tým, že Haluzická tiesňava zvládnete prejsť do hodinky, ostane vám čas spoznať aj iné miesta v okolí. Čo by to bol za výlet, keby ste si nepozreli výhľad z výšky. Krásne panoramatické výhľady na Biele Karpaty, Považie, Haluzickú tiesňavu či Bošácku dolinu vám ponúka rozhľadňa Hájnica. Pre tých, ktorí majú orlí zrak sa možno v diaľke podarí zbadať aj Trenčiansky hrad, hrad Beckov alebo Tematín.

K rozhľadni sa môžete dostať tromi spôsobmi. Ak sa vám nechce šľapať strmý kopec, môžete nechať auto priamo pod rozhľadňou. Ale, ako by ste si mohli vychutnať výhľad bez toho, aby ste si cestu neodmakali? Zvoľte radšej cestu po vlastných z obce Haluzice. Výstup na rozhľadňu je síce krátky, ale strmáku sa nevyhnete. Nebojte sa. Hore ste tak za 20 minút. Ak cestujete verejnou hromadnou dopravou z Nového Mesta nad Váhom, vystúpte na zastávke Trenčianske Bohuslavice, cintorín. Zelená značka vás dovedie až do cieľa. Tam na vás už bude čakať rozkošná drevená rozhľadňa vo výške 7,3 metra.

Čo sa oplatí vidieť v okolí?

Jednou z výhod Haluzickej tiesňavy je jej poloha. To ocenia najmä turisti, ktorí cestujú z ďaleka. V okolí sa nachádza množstvo ďalších atrakcií a prírodných pamiatok, ktoré môžete navštíviť v rámci jedného výletu. Doslova na jednom mieste môžete skočiť na zrúcaninu románskeho kostolíka z 13. storočia. Ak vás baví história, určite nevynechajte hrad Trenčín, hrad Beckov, Čachtický hrad alebo rozprávkový Bojnický zámok. Kúsok zahraničia môžete s deťmi okúsiť v trenčianskom Parku miniatúr. Počas leta sa môžete ísť schladiť kúsok ďalej na Zelenú vodu alebo do kúpeľov Trenčianske Teplice.

Každý správny turista musí byť na výlet do prírody vybavený vhodným oblečením. Ak neviete ako na to, poradíme vám s výberom správneho outfitu. Zistite, ako sa obliecť na turistiku.

Podobné články

shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
shutterstock_2028613154-1-150x150.jpg
Ako sa obliecť na turistiku? Poradíme vám s výberom správneho outfitu
Čítať viac
Všetky novinky