Pešia turistika vo februári?

klastorisko-2-1024x680.jpg

Kam sa vybrať počas teplej zimy?

Nech už je zima akákoľvek, mierna či tuhá, všetci sa zhodneme v tom, že je čarovným obdobím, v ktorom má pešia turistika celkom iný nádych ako v lete. Máme pre vás preto pár tipov, kam na túru v tomto ročnom období. Dnes sa spoločne pozrieme na miesta, ktoré sú vám počas letných horúčav určite veľmi dobre známe. Navštívili ste ich však aj v zime?

Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec

Impozantný Veľký Rozsutec nepatrí medzi najľahšie túry. Preto, ak chcete vystúpiť na jeden z najkrajších vrcholov na celom Slovensku práve vtedy, keď je pokrytý snehom a ľadom, mierne počasie na začiatku zimy je najvhodnejšie.
Z vrcholu Veľkého Rozsutca je nádherný výhľad, niet sa preto čomu čudovať, že je aj symbolom pohoria Malá Fatra. Susedí s Malým Rozsutcom, ktorý familiárne nazývame jeho mladším, menším bratom. V zimnom období choďte na Veľký Rozsutec chodníkom zo Štefanovej. Je to menej náročná trasa, ale užijete si aj adrenalín a na vrchole budú vaše kroky lemovať istiace reťaze. Chodník zo Štefanovej cez Medziholie je kombináciou zelenej a červenej turistickej trasy. Zaujímavosťou je, že v sedle Medziholie stála v minulosti aj horská chata. Tá však v roku 1985 vyhorela.
Nezabudnite však, že oblasť Veľkého Rozsutca je chránenou lokalitou s časovo obmedzeným prístupom. Sezónna uzávera je platná od 1. marca až do 15. júna. Dôvodom je ochrana vtákov, ale aj ostatných zvierat, ktoré v tomto období vyvádzajú mláďatá. Zima je preto na túru ako stvorená.

Veľký Rozsutec

Krížna

Tretím najväčším vrchom Veľkej Fatry je Krížna. Turistika na Krížnu je nádherným zážitkom s panoramatickým výhľadom.
Na vrchole Krížnej stojí vojenský vysielač, neďaleko ktorého sú osadené informačné tabule s podrobným opisom kopcov a zaujímavých lokalít v okolí. V zime si však treba dávať pozor, pretože Krížnu nazývajú aj Matkou všetkých lavín a je teda jasné, aké nebezpečenstvo tu hrozí. Všetky turistické chodníky na vrchol Krížnej sú však otvorené počas celého roka a neplatí tu ani sezónna uzávera. Na Krížnu sa tak môžete dostať z Liptova, Turca, Harmanca i z Banskej Bystrice.
Krížnu v zime obľubujú aj nadšenci lyžovania, sánkovania, snowboardingu či skialpu. Na samotnom vrchu je pre turistov k dispozícii servis lyží, ale aj reštaurácia. Zaujímavosťou je, že na vrchole sa stretávajú viaceré turistické trasy, z toho až 3 značené červenou, a tým sme vám odpovedali na to, prečo sa Krížna nazýva Krížna.

Krížna

Kráľova Hoľa

Kráľova hoľa je symbolom Nízkych Tatier. Z jej vrcholu je nádherný výhľad a takisto tu pramenia významné slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hron a Hornád. Preto sa hovorí, že je Matkou štyroch riek.
Bezpochyby patrí k tým najkrajším turistickým cieľom Slovenska a je aj národným symbolom, ktorý by ste určite mali navštíviť. Ak sa sem chystáte prvýkrát, odporúčame začať výstup z obce Telgárt alebo Šumiac. Obe trasy vám zaberú približne tri hodiny, i keď trasa z Telgártu je o niečo dlhšia. Výstup je aj fyzicky náročnejší, ale určite ho zvládnete. Ak sa však chcete po ceste aj občerstviť, vyberte sa na Kráľovu hoľu zo Šumiaca. Ide o turisticky atraktívnejšiu variantu. Je to totiž najpriamejšia cesta na vrchol a navyše je možné zastaviť sa na pol ceste v horskej chate.
Nech už sa rozhodnete na Kráľovu hoľu vystúpiť z akéhokoľvek bodu, prekvapí vás rozľahlý vrchol a krásne výhľady, ktoré sú v zime priam čarovné.

Kráľova hoľa

Poľana

Jednou z najkrajších turistických lokalít Slovenského stredohoria je určite Poľana a vodopád Bystré. Ten je vysoký 23 metrov a patrí tak medzi najväčšie vodopády Západných Karpát.
Vrchol Poľany síce neoplýva krásnymi výhľadmi, v podstate je dosť plochý a zarastený porastom, ale je zaujímavé stáť na jednej z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe. Môžete si tu všimnúť aj zaujímavé skalnaté útvary, ktoré sú pozostatkom sopečnej činnosti. Ak však predsa len chcete vidieť do diaľky, stačí prejsť pár minút po červenej turistickej značke na vyhliadky Katruška alebo Zbojnícky tanec.
Turistika na Poľanu je výnimočná tým, že je plná zaujímavosti už od začiatku trasy. Dávajte si však pozor, pretože v zime sa tu môže šmýkať a možno oceníte aj paličky. Samotný Náučný chodník Bystrého potoka je však príjemnou prechádzkou v každom ročnom období. Vodopád vyráža dych svojou majestátnosťou, stúpačkami a rebríkmi. Tak isto je z neho nádherný výhľad. Neoľutujete.

Poľana

Kláštorisko

Kláštorisko je jednou z najnavštevovanejších lokalít v Národnom parku Slovenský raj. Je doslova jeho srdcom a určite sa ho oplatí navštíviť aj počas zimy.
Do Kláštoriska sa dostanete cez Prielom Hornádu a záverečný výstup prechádza cez Kláštorskú roklinu. Roklina je otvorená celoročne a v zimnej sezóne, keď sa vytvorí bezpečná hrúbka ľadu, je možné prejsť aj po zamrznutej rieke peši či dokonca na bežkách. Treba sa však náležite pripraviť a zimu na horách určite nepodceniť. Hlavne nohy v teple. A pribaľte si aj mačky. Ak sa dobre oblečiete, môžete si vychutnať túru na takmer notoricky známe miesto, ktoré však v zime asi ani nespoznáte. Dávajte si však pozor, pretože v zime môžu byť rebríky zľadovatené a šmykľavé.
V cieli vás síce nečaká žiadna turistická chata s reštauráciou, pretože tá funguje len v letnom období a nemôžete si oddýchnuť vo vyhriatej miestnosti a pri teplom čaji, avšak samotná túra na Kláštorisko je výnimočná.

Kláštorisko

Práve mierne februárové počasie je príležitosťou, zamilovať si zimnú turistiku. A aj keď sa nebudete brodiť v závejoch po krk a nepotrápia vás ani extrémne nízke teploty, nezabudnite na kvalitné termoprádlo, aby ste sa z turistiky mohli tešiť aj nasledujúce mesiace.

Podobné články

shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
shutterstock_2028613154-1-150x150.jpg
Ako sa obliecť na turistiku? Poradíme vám s výberom správneho outfitu
Čítať viac
austria-salzburg-young-couple-skiing-on-mountain-2023-11-27-04-50-53-utc-150x150.jpg
Dokonalá lyžovačka na Slovensku: 5 tipov na lyžiarske strediská
Čítať viac
Všetky novinky