Treking: Cesta za krásami prírody

shutterstock_767348878-1024x719.jpg

Cítite sa v prírode ako doma? Radi sa potulujete s ruksakom na chrbte po neprebádaných miestach? Ak ste odpovedali na tieto otázky áno, potom by ste mali dať šancu trekingu. Pojem treking je odvodený z anglického jazyka a od klasickej turistiky sa odlišuje tým, že ide označenie niekoľkodňových až týždňových pomerne náročných túr s cieľom spoznať novú krajinu a otestovať si svoje fyzické a psychické zdatnosti. Treking rozhodne nie je pre každého, ale obľubu si našiel najmä u dobrodruhov, ktorí majú radosť z prekonávania samých seba. Ak patríte do tejto skupiny aj vy, pokračujte v čítaní nášho článku. Prezradíme vám, ako sa na takúto trekingovú túru pripraviť.

Čo je treking?

V úvode sme načrtli hlavnú podstatu trekingu. Už, teda viete, že sa za túto aktivitu nepovažuje len obyčajná prechádzka do lesa pár minút od vášho domu. Pre koho sú trekingové túry určené? Aj napriek tomu, že si treking zvykneme spájať s fyzicky zdatnými putovníkmi, ktorí nosia klobúky a ťažkú výstroj, v skutočnosti to nemusí byť vždy tak. Trekingové túry nie sú nutne náročnými expedíciami do divočiny. Existujú rôzne typy a úrovne obtiažnosti trekingových trás.

Na začiatok si môžete vybrať kratšie výpravy a postupne, keď bude aj vaša kondícia lepšia budete svoje nároky zvyšovať. Treking totiž nie je len o zlepšovaní fyzickej stránky človeka, ale aj tej vnútornej. Mnohí putovníci považujú treking za spôsob očistenia svojho ducha a mysle. Na druhú stranu, niektorí putovníci si náročky vyberajú trekingové výzvy, pretože chcú spoznať svoje limity.

Nepodceňujte dôkladnú prípravu a výbavu

Tak ako. Ste pripravení ísť do toho? Pred začiatkom plánovania cesty si skontrolujte obsah svojej trekingovej výbavy. Bez ohľadu na to, či sa chystáte na náročnejšiu alebo ľahšiu trasu, musíte rozmýšľať dopredu a zobrať si so sebou len nevyhnutné a pohodlné kúsky oblečenia. Určite by vás nepotešilo, keby musíte svoju trasu predčasne ukončiť kvôli tomu, že vás tlačia trekingové topánky.

Trekingové oblečenie – výber trekingového oblečenia závisí od počasia a terénu, ktorým budete prechádzať. Vaša výbava by mala pozostávať z merino termoprádla, ktoré je ako stvorené na outdoorové aktivity. Merino odvádza vlhkosť z tela a keď je to potrebné dokáže vás zahriať, ale aj schladiť. Navyše vydrží niekoľko dní bez prania a nepáchne ani po opakovanom nosení. Stačí, keď termoprádlo vyvetráte na čerstvom vzduchu a môžete si ho pokojne obliecť znova. Na aktívny pohyb v horách budete potrebovať aj pohodlné trekingové nohavice.

Trekingová obuv – alfou a omegou každej úspešnej turistiky sú kvalitné trekingové topánky, s ktorými zvládnete šľapať niekoľko dní bez bolesti. Trekingová obuv vám musí nohu pevne obopínať a s protišmykovou podrážkou predídete nepríjemným zraneniam.

Trekingové ponožky – môže sa zdať, že ponožky nie sú najdôležitejšou zložkou turistickej výbavy, no opak je pravdou. Na treking by ste si nemali zobrať klasické ponožky na denné nosenie, ale špeciálne outdoor ponožky. Tento typ trekingových ponožiek je vyrobený presne na situácie, kedy najviac zaťažujeme naše nohy. Nezošmýkavajú sa a obsahujú výstuž na miestach, kde sa najčastejšie tvoria otlaky.

Turistický ruksak – po trekingovom oblečení a obuvi ide na rad dostatočne veľký a praktický trekingový batoh, v ktorom môžete efektívne prenášať vodu, jedlo či výbavu na stanovanie.

Trekingové palice – trekingové palice sú vhodné aj na nenáročnú turistiku, ale pri viacdňových expedíciách budú o to viac nápomocné. Poskytnú vám oporu pri schádzaní alebo stúpaní na vrchol a rovnomerne rozložia záťaž vášho tela, čím šetria vaše nohy a kĺby. Okrem toho dodávajú trekingu pravidelný rytmus chôdze, kedy vďaka paliciam zapájate do pohybu celé telo.

Kam sa vybrať na treking?

Už viete, čo treking obnáša a aj, čo nesmie chýbať vo výbave pravého putovníka. Na záver ostáva vyraziť na svoju prvú cestu za dobrodružstvom! Slovensko ponúka množstvo skvelých trekingových trás rôznych náročností. Existujú však aj dobrodruhovia, ktorých treking pohltil natoľko, že vyrážajú spoznať, aj iné krajiny na svete. V našom zozname, preto nájdete obľúbené miesta na treking na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Cesta hrdinov SNP

Začneme odvážne a rovno na prvé miesto nášho zoznamu zaradíme najznámejšiu slovenskú trasu na treking, ktorá nesie názov Cesta hrdinov SNP. Táto trekingová trasa je veľmi náročná, pretože vedie naprieč celým Slovenskom od severovýchodu krajiny až po západ. Na ceste ste približne mesiac. Počas tohto mesiaca budete prechádzať významnými oblasťami Slovenska a prejdete pohoria ako Strážovské vrchy, Veľká Fatra alebo Karpaty.

Štefánikova magistrála

Ak ste v minulosti ešte žiadny viacdňový treking neabsolvovali, Štefánikova magistrála môže byť ideálnym začiatkom. Trasu viete absolvovať za 4 dni v nenáročnom teréne. Najvyšší vrchol, ktorým prejdete sú Záruby, no pekné pohľady sa vám naskytnú aj po ceste na vrchy Vápenná, Havranica alebo Čmelok.

Tatranská magistrála

Čo by to bol za zoznam trekingových trás, keby nezahŕňal naše krásne Tatry? Tatranská magistrála je najdlhším turistickým chodníkom vo Vysokých a Západných Tatrách. Celú trasu zvládnete prejsť za 3 – 4 dni. Trasa začína na Podbanskom a končí pri Veľkom Bielom plese.

Barborská cesta

Ďalšou zaujímavou trekingovou trasou je Barborská cesta, ktorá vedie cez banské pamiatky stredného Slovenska. Trasa začína aj končí v Banskej Bystrici, ale budete prechádzať, aj cez ďalšie významné banské mestá ako Kremnica alebo Banská Štiavnica. Na túto trasu si budete musieť vyhradiť 9 dní, ale ak vás zaujíma história spojená s baníctvom, potom treking pomenovaný po patrónke baníkov nesmiete vynechať.

Fisherman’s Trail, Portugalsko

Teraz sa presunieme smerom na juh na slnečné pobrežie Algarve v Portugalsku. Na Slovensku počas trekingu obdivujete dychberúce hory, no v Portugalsku vás čakajú malé rybárske dedinky, opustené pláže a útesy s výhľadom na Atlantický oceán. A to je úplne odlišné dobrodružstvo! Trasa začína v Alentego a končí v Algarve a na jej absolvovanie potrebujete 10 – 13 dní.

Via Transilvanica, Rumunsko

Z čarovného Portugalska sa vrátime naspäť do prírody, ktorá je podobná našej. Via Transilvanica je trekingová trasa naprieč Rumunskom, vďaka ktorej spoznáte krásu rumunskej prírody. Je vhodná pre začiatočníkov aj skúsených turistov, pretože je rozdelená do viacerých úsekov s odlišnou úrovňou obtiažnosti. Na absolvovanie celej trasy je potrebných 40 dní, no trasu si môžete rozdeliť do 10 úsekov, pričom každý trvá 3 – 6 dní.

King’s Trail, Švédsko

King’s Trail je považovaná za najdlhšiu a najznámejšiu turistickú trasu vo Švédsku. Absolvovať celú trasu vám potrvá zhruba mesiac. Chodník však môžete absolvovať aj po častiach a vybrať si akýkoľvek úsek chcete. Švédsko je typické svojimi národnými parkami, hustými brezovými lesmi či jazerami. Môžete si byť istí, že o krásne výhľady nebude núdza. Z najsevernejšej časti treku, ktorá vedie cez národný park Abisko môžete dokonca pozorovať polárnu žiaru.

Camino de Santiago, Španielsko

Camino de Santiago je trek, o ktorom ste asi mnohí už aj počuli. Je to známa pútnická cesta, ktorá končí pri katedrále Santiago de Compostela. Pre veriacich má tento trek významný duchovný zmysel, no je vhodný naozaj pre každého, kto potrebuje v živote zažiť zmenu a otestovať svoje fyzické schopnosti. Štartovacích bodov je niekoľko a je len na vás akú dĺžku trasy a terén si vyberiete.

Neváhajte, vyberte si trasu a vyrazte na treking!

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky