Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja

shutterstock_1926375248-1-1024x552.jpg

Hľadáte túru, pri ktorej sa veľmi nenachodíte a v cieli vás bude čakať krásny výhľad? Potom je pre vás tento tip na výlet ako stvorený. Na Tomášovský výhľad môžete vyraziť kedykoľvek cez rok, ale počas jari, keď príroda kvitne znie deň strávený vonku ako ideálny program. Prečítajte si, akú trasu zvoliť a čo navštíviť v okolí.

Tomášovský výhľad, nachádzajúci sa vo výške 680 metrov nad morom, je skalným bralom, ktorého steny sú obľúbeným cvičiskom horolezcov. Koľko dokonalých záberov z tohto miesta ste už videli zdieľaných na sociálnych sieťach? Stavíme sa, že stovky. Pohľad na vysoké ihličnaté stromy, Vysoké Tatry, dolinu Bieleho Potoka, Prielom Hornádu alebo hlbokú priepasť, z ktorej až mrazí, sú dôvody, prečo je toto miesto najfotogenickejšiou atrakciou v Slovenskom raji.

Túra na Tomášovský výhľad

Existuje niekoľko turistických trás, ktoré vás zavedú k Tomášovskému výhľadu. Horskí cyklisti môžu zvoliť cyklotrasu zo Spišských Tomášoviec po žltej značke.

Trasa zo Spišských Tomášoviec

Najkratšia trasa na Tomášovský výhľad vedie zo Spišských Tomášoviec. Vedie po zelenej turistickej značke a na vrchole by ste mali byť do hodinky.

Trasa z Čingova

Pri trase z Čingova nasledujte žltú značku. K výhľadu sa dostanete za približne 1,5 hodiny. Čaká vás len mierne stúpanie, preto ho zvládnu aj deti a menej zdatní turisti.

Trasa z Letanoviec – Stará Horáreň

Výstup na Tomášovský výhľad z Letanoviec trvá približne 45 – 60 minút. Po žltej značke sa dostanete k pamätníku Slovenskému raju a začnete mierne stúpať do kopca. Po chvíli sa dostanete k chatovej osade a odtiaľ strmým stúpaním až k cieľu.

Trasa z Podlesku cez Prielom Hornádu

Táto cesta je ideálna pre tých, ktorým neprekážajú dlhšie túry a vzrušujúcejšia trasa cez stupačky a rebríky. Túra začína v obci Podlesok a pokračuje k náučnému chodníku Prielom Hornádu. Rátajte s tým, že táto túra vám zaberie tak 7 – 8 hodín. Najskôr kráčate po modrej značke, potom nasledujete zelenú značku a na Tomášovský výhľad vás dostane žlté označenie.

Parkovanie a verejná doprava

Ak ste na Tomášovský výhľad prišli autom, zaparkovať môžete na spoplatnenom verejnom parkovisku Čingov. Ďalšie parkoviská nájdete v obciach Podlesok, Hrabušice alebo parkovisko Ďurkovec v Spišských Tomášovciach. V prípade cestovania hromadnou dopravou môžete využiť prepravu vlakom do Popradu alebo Spišskej Novej Vsi. Odtiaľ premáva autobus na zastávku Čingov – parkovisko. Alebo vlakom do Spišských Tomášoviec, odkiaľ vedie tiež jedna z turistických trás.

Aktivity v okolí

Túru na Tomášovský výhľad máte za sebou a neviete, čo ďalej s načatým dňom? V Slovenskom raji a jeho okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, kam sa môžete ísť pozrieť. Odporúčame vám rokliny Slovenského raja a ich krásne vodopády – roklina Kyseľ, Sokolia dolina, Suchá Belá alebo Tomášovská Belá. Zaujímavé miesta sú napríklad aj historické ruiny Kláštorisko, túra na Prielom Hornádu, Ferrata Kyseľ, Letanovský mlyn alebo vyhliadka Ihrík. Ak po prechádzke preferujete tichý relax v prírode, rezervovať si môžete aj lesnú saunu Iliašovce v obklopení prírody a s výhľadom na Spišský hrad.

Tomášovský výhľad rozhodne nestačí vidieť len z fotiek na internete. Zažite tento neuveriteľný pohľad na vlastné oči. Ak milujete výhľady rovnako ako aj my, prečítajte si naše tipy na rozhľadne a vyhliadky na Slovensku. Trasy na vyhliadky sú poväčšine krátke, ale intenzívne do kopca. Vyberte si pred cestou ponožky na ľahšiu turistiku alebo priedušné ponožky na letné outdoor aktivity, ktoré vám nespôsobia otlaky.

Podobné články

shutterstock_1246536985-150x150.jpg
Priečne sedlo: Raj pre dobrodruhov a milovníkov prírody
Čítať viac
shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
Všetky novinky