Stanovanie na Slovensku – cesta za dobrodružstvom

stanovanie-na-slovensku-1024x639.jpg

Chcete zažiť nezabudnuteľné leto, ale neláka vás predstava opaľovania v horúčavách a kúpania v mori? Využite tento čas na spoznanie krásnej slovenskej prírody. Ak patríte k tým, ktorí sa neboja vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vydržia pár dní bez pohodlia domova, potom je stanovanie pre vás ako stvorené. Veď si to len predstavte. Večer zaspávate pod hviezdami a ráno vás prebúdzajú čarovné zvuky prírody. Prečítajte si, ako sa najlepšie pripraviť na stanovanie na Slovensku.

Stanovačka má však svoje pravidlá

Ak si myslíte, že si na Slovensku môžete rozložiť stan kdekoľvek vo voľnej prírode a robiť, čo sa vám zachce, potom ste na veľkom omyle. Napriek tomu, že noc strávená v prírode nás naplní pocitom voľnosti a slobody, nesmieme zabúdať, že aj stanovačka má svoje pravidlá. Rovnako, ako na akejkoľvek inej návšteve aj v prírode sme len hostia. Pravidlá stanovačky sa týkajú najmä ochrany prírody, aby sa zabránilo znečisteniu prostredia a udržania prírody v pôvodnej kráse.

  • Udržiavajte poriadok

Pamätajte, že po vašom odchode musí stanové miesto zostať čisté. Pribaľte si do ruksaka vrece na odpad a všetky potravinové obaly alebo iný odpad, ktorý vám zostal z prípravy jedla si zoberte so sebou. Druhou možnosťou je minimalizovať odpad najviac ako viete. Namiesto alobalu, potravinovej fólie alebo jednorazových servítok radšej vložte svoje jedlo do krabičiek. Plastové fľaše z Coca-Coly vymeňte za sklenené fľaše na pitie. Týmto spôsobom zredukujete množstvo odpadu, ktorý si musíte so sebou odniesť.

  • Rešpektujte zver a nebuďte príliš hlučný
  • Nepíľte stromy a nepoškodzujte prírodu
  • Stanujte len na povolených miestach

Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú obľúbené miesta na stanovanie na Slovensku. 

  • Oheň si založte len na oficiálnych ohniskách

V prírode musíte s ohňom pracovať veľmi opatrne. Nikdy si v lese nerozkladajte otvorený oheň. Najbezpečnejšou formou je hľadať oficiálne ohniská. Oheň nezakladajte na mieste, kde sú nízke konáre stromov. Neodchádzajte z miesta, pokiaľ si nie ste istí, že je oheň úplne uhasený. 

Čo si pribaliť na stanovačku?

Odhodlali ste sa vyraziť za dobrodružstvom a skúsiť si na niekoľko dní, aké je to zaspávať bez pohodlnej postele a horúcej vane? Leto je predovšetkým o nezabudnuteľných spomienkach s vašou rodinou a priateľmi. Aby vaša prvá stanovačka prebehla bez problémov, pripravili sme si pre vás zoznam vecí, ktoré nesmú chýbať v žiadnej výbave na kempovanie!

Príslušenstvo na stanovanie

  • stan
  • kempingové stoličky a stôl
  • prístrešok
  • náhradné stanové kolíky a tyčky
  • spacák
  • karimatka alebo nafukovací matrac pre väčší komfort
  • deka, vankúš

Osobné a hygienické potreby 

  • lekárnička (náplaste, lieky proti bolesti, horúčke, pinzeta, dezinfekcia, obväz, antihistaminiká) 
  • repelent proti komárom
  • hygienické potreby v cestovných mini baleniach
  • vlhčené utierky
  • krém na opaľovanie

Oblečenie

  • merino termoprádlo – udrží vás v teple počas chladnej noci na stanovačke a v teplejších podmienkach napomáha odvádzať pot preč z tela. V prípade premoknutia vaše telo udrží v suchu a materiál rýchlo vyschne.
  • funkčné ponožky Shox – na stanovačke s partiou určite oceníte naše ponožky z bambusu, ktoré eliminujú pachy a odvádzajú vlhkosť chodidiel, takže sa v stane môžete vyzuť bez toho, aby si vás kamoši doberali. Vybrať si môžete aj z univerzálnych outdoor ponožiek, ktoré sú vhodné na akúkoľvek outdoor aktivitu. 
  • merino ponožky – aj keď je cez deň teplo, noci na stanovačke bývajú väčšinou chladnejšie, preto je vhodné si so sebou zbaliť aj jeden pár teplejších ponožiek, ktoré vás zahrejú počas chladnej noci. 
  • pohodlné topánky
  • mikina
  • nepremokavá bunda
  • šiltovka alebo klobúk

Iné užitočné predmety

  • príslušenstvo na varenie ako plynový horák alebo prenosný gril 
  • základné kuchynské pomôcky na varenie
  • chladiaci box
  • čistiace prostriedky
  • vrecia na odpad, mokré a špinavé oblečenie
  • zapaľovač alebo zápalky

Kam sa oplatí ísť stanovať?

Stanovanie na Slovensku nie je také ako vidíme vo filmoch. Nemôžete si kdekoľvek v lese rozložiť stan bez povolenia a bez toho, aby o tom niekto vedel. Na stanovanie sú vyhradené miesta alebo kempingy, v ktorých môžete stráviť peknú dovolenku. Aj pri stanovaní na súkromnom pozemku si musíte vyžiadať od majiteľa alebo správcu pozemku súhlas. Zakazuje sa stanovať v národných parkoch, chránených krajinných oblastiach a národných prírodných rezerváciách. 

Kempingy poskytujú nadšencom stanovania na Slovensku aj rôzne rekreačné a športové služby. Môžete si tu zahrať plážový volejbal, tenis, zaplávať si alebo požičať vodné lyže a stráviť deň na priehrade. Poskytujú väčšie pohodlie v podobe sociálnych zariadení, kde sa môžete osprchovať alebo kuchyniek na prípravu jedla a ohniská na grilovanie.

Poďme si predstaviť niekoľko obľúbených miest na stanovanie:

Rijo Kemp Stará Lesná

Pre milovníkov turistiky odporúčame kemp Stará Lesná. Nachádza sa 3 km od Tatranskej Lomnice, čím sa stáva perfektným miestom na dlhé a kratšie túry vo Vysokých Tatrách. Počas dňa odtiaľ môžete vyraziť napríklad na Vodopády Studeného potoka, Skalnaté pleso či Slavkovský štít. Zaspávať v blízkosti tatranských vrchov má svoje čaro.

Kemping Zelená Voda

Pre ľudí, ktorí sa tešia, ako si na svojej dovolenke oddýchnu je ideálnym miestom kemping Zelená Voda. Kemping ponúka požičovňu na vodné športy. Požičajte si kajak alebo paddleboard a užite si jazero Zelená Voda. Ak vás pobyt pri vode začne nudiť, preskúmať môžete okolitý hrad Beckov alebo vyskúšať niekoľko cyklotrás Bielych a Malých Karpát. 

Mara Camping

Mara Camping je vďaka svojej polohe jeden z najžiadanejších kempingov na Slovensku. Liptovská Mara ponúka zábavu ľuďom rôznych vekových kategórií. Ak chcete počas stanovačky s partiou zažiť poriadny adrenalín, požičajte si vodný skúter alebo navštívte neďaleký Aquapark Tatralandia.

Kemping Jasov

Tip tu máme aj pre tých, ktorí chcú zažiť stanovanie na východnom Slovensku. Zabaviť sa môžete v samotnom kempingu alebo sa ísť pokochať výhľadom z pozostatkov Jasovského hradu. Keď sa už budete nachádzať v tejto lokalite, nevynechajte ani impozantnú Jasovskú jaskyňu a prírodné krásy národného parku Slovenský kras. 

Kemp Tilia Gäceľ

Na Orave dobre, na Orave zdravo…Naše tipy na obľúbené miesta na stanovačku zavŕšime kempom Tilia Gäceľ na Orave. Každé ráno sa zobúdzať v krásnom prírodnom prostredí s výhľadom na pohorie Veľký Choč znie až príliš dobre, aby to bola pravda. Našťastie, tomu tak naozaj je! Výhodou regiónu Orava je pestrosť aktivít, ktoré ponúka. Z kempu môžete vyraziť za historickými pamiatkami, ako je Oravský hrad, Múzeum oravskej dediny alebo zažiť dobrodružstvo na splave po rieke Orave.

Nie ste fanúšikom stanovania? Čo tak karavan? 

Chcete zažiť slobodu a adrenalín zo stanovania, ale viete, že vaše telo niekoľko dní v stane nezvládne? Alebo sa len jednoducho neviete vzdať svojho pohodlia? Cestovanie karavanom je skvelou alternatívou pre mladých ľudí alebo rodiny s deťmi, ktorí chcú nájsť kompromis medzi dobrodružstvom a pohodlím. Dovolenka v karavane je v súčasnosti veľkým trendom. Tí, ktorí karavan ešte nemajú si ho môžu prenajať. Skvelou voľbou je prenájom karavanu od spoločnosti Karavany Zvolen. V ich nových nadštandardne vybavených a moderne zariadených karavanoch nepocítite počas jazdy ani kúsok diskomfortu. 

mladý pár si užíva cestovanie karavanom

Ste pripravení vyraziť na roadtrip naprieč Slovenskom? Či už si vyberiete tradičné kempovanie v stane alebo jazdu karavanom jedno je jasné. Na toto leto len tak rýchlo nezabudnete! 

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky