Slovinsko – objavte zelený raj pre cestovateľov

11-1024x768.jpg

Slovinsko, malá krajina s veľkými prírodnými pokladmi je jedným z najväčších prekvapení Európy. Očarujúce scenérie, malebné jazerá, majestátne hory a rozmanité ekosystémy čakajú len na to, aby ich objavili nadšení cestovatelia. Ak túžite po úteku do prírody a objavovaní nezabudnuteľných miest, Slovinsko je miestom, kde vaše srdce zaplesá.

Región SOLČAVA

Solčavský región tvorí obec Solčava a osada Podolševa, spolu s tromi paralelnými ľadovcovými alpskými dolinami, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v celej Európe. Medzi nimi sa nachádza najznámejšia Logarská dolina, ako aj menej známe, ale rovnako pôsobivé a unikátne údolia – Robanov kot a Matkov kot. Logarská dolina a Robanov kot sú dokonca vyhlásené za krajinný park a sú chránenými oblasťami vďaka svojim výnimočným charakteristikám.

Logarská dolina

Logarská dolina, jedno z najkrajších a najobľúbenejších alpských ľadovcových údolí v Európe, je významnou súčasťou Solčavského regiónu. Nachádza sa v srdci Kamnicko-Savinjských Álp. Je charakteristické svojou jedinečnou prírodnou scenériou a historickými pamiatkami. Údolie sa rozprestiera na dĺžke 7 km

Mapa Logarskej Doliny (odbočka z hlavnej trasy): odkaz na mapu

Robanov kot

Chodník Robanov kot začína pri turistickej farme Govc-Vršnik. Táto malebná horská cesta, ktorá je vhodná aj pre rodiny, je skutočným skrytým klenotom slovinských alpských dolín, ktorý je  v porovnaní so susednou Logarskou dolinou menej navštevovaný. Jeho prírodné krásy a pokoj robia z tejto doliny útočisko medzi horami. Chodník prejdete pešo  asi za hodinku jedným smerom a jedná sa o príjemnú nenáročnú prechádzku.

Východzí bod trasy: odkaz na mapu

Solčavská panoramatická cesta

Najznámejšia a najkrajšia panoramatická cesta v Slovinsku. Je 20 km dlhá a nachádza sa v severnej časti krajiny. Je to jedna z najpozoruhodnejších turistických a cyklistických trás a patrí do  prírodného aj  kultúrneho dedičstva Solčavského Regiónu. Celkovo sa na trase nachádza 20 zastávok a 15 tematických turistických a ľahkých turistických trás. Všetko o tejto ceste s podrobnými mapami a jednotlivými zástavkami nájdete na stránke https://www.solcavska-panoramska-cesta.si/

Jazerá Bled a Bohinj

Úchvatné prírodné scenérie týchto jazier patria medzi najpopulárnejšie turistické destinácie v Slovinsku a ponúkajú nekonečné množstvo zážitkov pre návštevníkov.Jazero Bled  je známe svojím ikonickým ostrovčekom s pôvabným kostolíkom a malebným hradom, ktorý sa týči nad jazerom. Bled je miestom aj pre športových nadšencov a ponúka veľa variantov na turistiku a cykloturistiku do okolitých hôr s možnosťou  vychutnať  si úchvatné panoramatické výhľady.

Roklina Vintgar.

Roklina Vintgar, nachádzajúca sa vo východnej časti Triglavského národného parku, je prírodným zázrakom, ktorý vás určite dostane. Svojou dĺžkou 1600 metrov a hĺbkou až 250 metrov je jednou z najimpozantnejších roklín v tejto oblasti. Nachádza sa len 4 kilometre severozápadne od centra Bledu, čo z nej robí ideálny výlet pre tých, ktorí navštívia túto oblasť.

Vyhliadkový bod na jazero bled

Trasa začína pri kempe Bled. Prvá vyhliadka Ojstrica sa nachádza asi 20 min od jazera, prípadne môžete pokračovať vyššie až po Veliku Osojnicu, čo zaberie ďalších 30 minúť

mapa trasy: odkaz na mapu

Jazero Bohinj

Prírodné jazero Bohinj je obklopené pohorím Julské Alpy a ponúka nádhernú scenériu so svojimi priezračnými vodami a okolitou zelenou krajinou. Aj keď je to jedno z najväčších jazier v Slovinsku, nie je tak exponované návštevníkmi ako jeho slávnejší sused – jazero Bled.

Bohinj na bicykli 

Okolie jazera Bohinj je ideálnym miestom pre cyklistov. Ponúka množstvo zaujímavých a scénických cyklotrás. Obľúbená je Bohinjska kolesarska okružná cyklotrasa s dĺžkou 12km vedúca do obce Stara Fužina, ktorá sa nachádza  v blízkosti jazera Bohinj. Môžete sa tešiť na pokojné prostredie, tradičnú architektúru a očarujúcu  prírodu.  Táto cesta je len miernym stúpaním, takže je vhodná aj pre menej skúsených cyklistov. Na cyklotrasu sme nastúpili v Bohinjskej Bystrici pri kempe Danica, kde sa nachádza veľké parkovisko. Trasu si môžete predĺžiť o ďalších 10 km odbočkou k dedinkám ležiacim priamo pri jazere – Ribčev Laz na začiatku jazera a Ukanc na jeho konci.

mapa trasy: odkaz na mapu

Vodopád Savica:

Vodopád Savica je jedným z najkrajších a najznámejších vodopádov v Slovinsku a populárnym turistickým cieľom v okolí jazera Bohinj. Nachádza sa v údolí Ukanc, približne 4 km južne od jazera Bohinj. Cesta k vodopádu je dobre značená a pomerne nenáročná. 

Východzí bod k vodopádu: odkaz na mapu

K rieke Soča cez horský priesmyk soča

Soča je rieka známa svojou azúrovou farbou a je považovaná za jednu z najkrajších alpských riek. Cesta k rieke Soča cez priesmyk Vršič je vynikajúcim spôsobom, ako spojiť dve krásne destinácie v Slovinsku a zažiť nezabudnuteľnú jazdu cez priesmyk Vršič. Cesta začína v blízkosti mesta Kranjska Gora, známeho horského strediska v Julských Alpách. Po opustení mesta sa začína strmšie stúpanie serpentínami, ktoré vedú k vrcholu priesmyku Vršič. Každá z týchto 50 serpentín má svoje vlastné číslo a názov, čo pridáva dobrodružstvu jazdy na tejto ceste. Počas stúpania sa môžete tešiť na  úchvatné výhľady na okolité vrcholy, zasnežené štíty a malebné doliny. Keď dosiahnete vrchol priesmyku Vršič, budete odmenení panoramatickým výhľadom na okolité hory a údolie Trenta. Keď sa dostanete k rieke Soča, ocitnete sa v rajskom prostredí ako stvorenom pre milovníkov turistiky, horskej cyklistiky a vodných športov. Rieka prechádza údolím Soča, ktoré je obklopené impozantnými skalnatými vrchmi. Toto údolie pozýva vychutnať si  prechádzky popri rieke, objavovať malebné dedinky a obdivovať vodopády a kaňony.

mapa trasy: odkaz na mapu

Rafting na Soči

Rafting na rieke Soča je jednou z najobľúbenejších aktivít pre milovníkov adrenalínu v Slovinsku. Táto rieka, známa svojou tyrkysovou farbou a divokým tokom, poskytuje ideálne podmienky pre vodné športy, akým je napríklad rafting. Soča ponúka rôzne úrovne náročnosti raftingu, čo znamená, že sa tejto aktivity môžu zúčastniť nielen skúsení rafteri, ale aj začiatočníci. Nájdete tu viacero spoločností, ktoré vám poskytnú všetko potrebné vybavenie a so skúsenými sprievodcami a inštruktormi zabezpečia, aby ste si mohli vychutnať tento adrenalínový šport s maximálnou bezpečnosťou

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky