Severská chôdza alebo nordic walking

shutterstock_173321060-1-1024x683.jpg

Hľadáte spôsob, ako udržať svoje telo v kondícii? Ak neobľubujete návštevu fitness centier a radšej trávite čas na čerstvom vzduchu, máme pre vás jeden nápad. Počuli ste už o nordic walkingu? Túto športovú aktivitu môžete vykonávať takmer kdekoľvek a bez ohľadu na vek. Takže, výhovorky bokom. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si, čo to nordic walking vlastne je, prečo je tak obľúbený a ako sa naň vhodne obliecť.

Čo je nordic walking?

Nordic walking, v preklade severská chôdza, je športová disciplína pochádzajúca z Fínska. Spočiatku ju využívali len bežci na lyžiach, ktorí sa týmto spôsobom udržiavali v kondícii aj mimo sezóny počas letných mesiacov. Neskôr sa severská chôdza rozšírila nielen po škandinávskych krajinách, ale aj do celej Európy.

Najlepšie je, že kráčať môžete prakticky všade a v každom ročnom období. Či už cestou do práce, na prechádzke v lese alebo v parku, na pláži alebo dokonca v uzavretých priestoroch. Aj preto sa stala účinnou formou rehabilitácie po operáciách.

Pre nordic walking je kľúčovou časťou správna chôdza. Aj preto na internete nájdete množstvo kurzov nordic walkingu, kde skúsení inštruktori učia záujemcov techniku chôdze s palicami. Najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú je nesprávny pohyb rúk a nôh, hýbanie lakťami a dopadnutie na vystretú nohu.

Správna technika nordic walkingu spočíva v skríženom pohybovom vzorci a rozloženia váhy tela. Ruky sa musia vždy pohybovať opačne ako nohy. Napríklad, pravou rukou zapichnete palicu do zeme, zatiaľ čo ľavou nohou vykročíte vpred. Pohyb rúk musí vychádzať z ramena, nie z lakťa. Dopadá sa na mierne pokrčenú, nie vystretú nohu. Prvá sa zeme dotýka päta, potom chodidlom prejdite až ku špičkám. Chrbtica by mala byť vystretá, ale nie príliš napätá alebo uvoľnená. Dôležité je aj pravidelné dýchanie.

Chôdza s palicami ako cesta ku zdraviu

Na prvý pohľad by ste si mohli povedať, že ide o klasickú chôdzu s lyžiarskymi alebo bežeckými palicami, ale nie je tomu úplne tak. Na nordic walking sa používajú oveľa ľahšie palice so špeciálnym uchytením a snímateľnými pútkami (rukavičkami). Tento systém uchytenia pevne zafixuje dlaň, vďaka čomu môžete lepšie zapojiť do pohybu obe ruky. Palice na chodenie určené pre nordic walking sú zakončené hrotmi, ktoré umožňujú lepšiu trakciu a stabilitu na rôznych povrchoch.

Chôdza s palicami má veľa fyzických, ale aj psychických výhod. Paličky podporujú zapojenie hornej časti tela, čím sa rozpohybuje celé telo a aktivuje viac ako 600 svalov. Uvoľňuje stuhnuté a preťažené svaly, čím zmierňuje bolesti krčnej chrbtice a pliec. Tiež zlepšuje držanie tela a šetrí kĺby. Je tiež účinnou aktivitou na spaľovanie prebytočných kalórií. Okrem toho má pozitívny vplyv aj na mentálne zdravie. Podporuje odbúravanie stresu a zlepšuje náladu, pretože krásne výhľady a čas strávený na čerstvom vzduchu je liekom na dušu.

Ako sa správne obliecť?

Keďže nordic walking zabezpečuje dynamický pohyb svalov celého tela, nemali by ste podceniť výber vhodného oblečenia. Ako pri turistike, aj pri chôdzi s palicami sa odporúča využiť princíp vrstvenia. O tom, ako vrstviť oblečenie na hory sme si povedali v tomto článku. Základom je funkčné termoprádlo. Zabezpečí, aby vaše telo zostalo „v suchu“ aj pri intenzívnejšom pohybe. Stredná a vonkajšia vrstva sa volí podľa sezóny a počasia. Nie sú tu nejaké presné pravidlá. Zamerať by ste sa však mali na oblečenie, ktoré vám nebude brániť v prirodzenom pohybe rúk a nôh.

Počas nordic walkingu síce nebudete kráčať do kopca alebo po skalách, no v obyčajných teniskách by vás po niekoľkých hodinách kráčania začali bolieť chodidlá. Ak chcete kráčať v pohodlí, zvoľte si priedušnú športovú obuv, ktorá poskytne vašim nohám odpruženie a stabilitu. Obuv by mala mať ohybnú podrážku, pretože pri nordic walkingu sa chodidlo pohybuje v akomsi polmesiačiku, čo znamená, že by mala mať mierne vyhnutú špičku aj pätu. Výhodou chôdze s palicami je to, že môžete kráčať po celý rok v akomkoľvek počasí. Faktor vodeodolnosti, ktorý zabraňuje zatekaniu vody do topánky sa vám teda môže hodiť.

Na záver nesmieme zabudnúť ani na športové ponožky a doplnky ako čiapka, termo čelenka, nákrčník alebo rukavice či palčiaky. Tieto doplnky oceníte hlavne v chladnejších dňoch alebo pri večerných prechádzkach. Pri dlhých kilometroch severskej chôdze vám športové ponožky výrazne zlepšia celkové pohodlie a zážitok z nordic walkingu. Zabraňujú vzniku pľuzgierov, zmierňujú potenie a zápach.

Nordic walking obľúbený aj na Slovensku

Chôdza s palicami si našla svojich fanúšikov aj na Slovensku. V roku 2013 vznikla prvá slovenská asociácia Nordic walkingu (SNWA) a odvtedy mnoho ďalších ako napríklad: Nordic Walking Platanová stopa, Nordic walking Bratislava, Klub Nordic walking sport SK, Nordic Walking Orava a iné v rôznych regiónoch Slovenska.

Severskú chôdzu môžete vykonávať samostatne alebo v skupine. Niekedy sa človeku kráča veselšie v partii. Aj preto kluby zamerané na severskú chôdzu ponúkajú okrem kurzov a výučby správnej techniky spoločné výlety, workshopy alebo súťaže. Je to skvelá príležitosť, ako sa spoznať s ďalšími nadšencami severskej chôdze, zdieľať svoje skúsenosti, hobby a spoločne sa zlepšovať.

Ak máte ambíciu otestovať svoje fyzické schopnosti, môžete sa prihlásiť na majstrovstvá nordic walkingu pod záštitou SNWA.

Podobné články

shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_2028613154-1-150x150.jpg
Ako sa obliecť na turistiku? Poradíme vám s výberom správneho outfitu
Čítať viac
austria-salzburg-young-couple-skiing-on-mountain-2023-11-27-04-50-53-utc-150x150.jpg
Dokonalá lyžovačka na Slovensku: 5 tipov na lyžiarske strediská
Čítať viac
Všetky novinky