Naše obľúbené bežkárske trasy

shutterstock_1461010997-1024x681.jpg

Bežkovanie v posledných rokoch naberá na popularite a niet sa čomu čudovať. Ceny skipassov v lyžiarskych strediskách sú často astronomické, tak prečo si neužiť zimnú krajinu aj iným spôsobom. Radi Vás v tomto blogu prevedieme našimi najobľúbenejšími bežkárskymi trasami.

Donovaly – Šachtičky 

Nádherná trasa, ktorá prechádza pohorím Veľkej Fatry. Jedná sa o náročnejšiu trasu v dĺžke okolo 14km. Trasa začína na Donovaloch pri Infocentre a vedie krásnym lesným prostredím a horskými lúkami s úžasnými výhľadmi na Veľkú Fatru. Obligátnou zastávkou je pre nás Útulňa na Kráme, kde si vždy doprajeme výborný koláčik s kávičkou. Naozaj odporúčame!

Skalka

Skalka pri Kremnici ponúka jedny z najlepších možností pre bežkovanie na Slovensku. K dispozícii je množstvo značených a upravovaných tratí rôznych náročností. Našou najobľúbenejšou trasou je 16,5 km dlhý Južný okruh s lákavými výhľadmi na Krížnu a Nízke Tatry. Približne v polovici okruhu vás poteší občerstvenie v ikonickej chate Hostinec.


Zaujímavosťou je aj možnosť večerného bežkovania na osvetlených trasách. Osvetlená je inline dráha s dĺžkou približne 1,5 kilometra a bežecký okruh na Štadióne Rudolfa Čilíka s dĺžkou 400 metrov.

Palcmanská Maša – Dedinky 

Našou veľkou srdcovkou je bežkovanie po zamrznutej vodnej nádrži Palcmanská Maša. Je to najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja. Pochopiteľne tu nenájdete žiadne špeciálne upravované trate. Najväčším lákadlom je tu však príroda, ktorá je dychberúca. Najkrajšou časťou je takmer dvojkilometrový úsek prítoku rieky Hnilec (tzv. chobot), ktorý v smere od priehrady vedie až k turistickej oblasti Stratenská Píla. Tento úsek križujú dva železničné mosty, ktoré dotvárajú výnimočnosť tohto miesta. Táto možnosť  je samozrejme obzvlášť závislá od počasia. V prípade nevhodných podmienok si viete zabežkovať v neďalekom bežkárskom areáli – Dobšinská ľadová jaskyňa, kde sa nachádza niekoľko kratších okruhov.

Štiavnicke vrchy

Okolie Banskej Štiavnice láka množstvo športovcov v každom ročnom období. Nás zlákala zaujímavá asi 10 km dlhá trasa medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamandra Resort. Jedná sa o jednoduchšiu trasu s minimálnym prevýšením, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Trasa vedie po lesnej traverzovej ceste v krásnom prostredí Štiavnických vrchov.

Správne oblečenie

S množstvom oblečenia to netreba zbytočne preháňať. Vďaka funkčným materiálom je už dávno preč doba, kedy sme si obliekali viaceré hrubé vrstvy, aby nám nebola zima. Podobne ako pri cyklistike je vhodné obliecť si niekoľko tenších vrstiev. Základom oblečenia je kvalitné termoprádlo. My jednoznačne odporúčame merino termoprádlo merino ponožky, ktoré poskytujú výborné termoregulačné vlastnosti. Ďalšou vrstvou je fleecová bunda, ktorej hrúbku volíme podľa aktuálnej teploty. Treťou vrstvou je tenká nepremokavá vetrovka, poprípade softshell bunda, ktorá chráni proti prefúknutiu.

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky