Kanadský road trip – Národné parky Britskej Kolumbie

DSC_0451-1024x678.jpg

Kanada určite patrí medzi cestovateľské sny pre väčšinu milovníkov prírody a hôr. My sme si tento sen splnili a rozhodne návštevu Kanady odporúčame. Pre náš takmer  dvojtýždňový roadtrip sme si  vybrali západnú časť Kanady, konkrétne Britskú Kolumbiu. Naplánovali sme si viac ako 2000 kilometrov dlhý okruh, ktorý začínal vo Vancouvri a viedol až po hranice s provinciou Alberta, kde sa nachádzali hlavné ciele našej cesty a to národné parky Jasper a Banff.

Vancouver

Fascinujúce veľkomesto ležiace na pobreží Pacifiku obkolesené zelenými horami. Vancouver sa pravidelne objavuje na popredných priečkach ako mesto s najlepšou kvalitou života spomedzi všetkých miest na zemi a rozhodne sa tu oplatí stráviť pár dní.

Vancouver

Grouse Mountain

jedno z pacifických pohorí asi 10 kilometrov od centra mesta ponúka výhľad na panorámu Vancouvera. Na vrchol vedie lanovka, no my sme si radšej zvolili 2 hodinovú turistickú trasu.

Lanovka na Grouse Mountain a výhľad na panorámu Vancouveru

Capilano Suspension Bridge

140 metrov dlhý visutý most cez rieku Capilano. Nachádza sa asi 10 minút autom od centra Vancouvera. Most je zavesený vo výške 70 metrov a ponúka nádherné výhľady.

Capilano Suspension Bridge

Stanley park

Jeden z najkrajších mestských parkov v Kanade, nachádzajúci sa na polostrove s rozlohou 4km2. Nachádza sa tu kvalitná cyklotrasa, ktorá je veľmi obľúbená. Ak nie ste cyklista, náchádza sa tu 27km turistických chodníkov, ktoré vedú najkrajšími časťami parku.  

Stanley park

Whistler

Svetoznáme lyžiarske stredisko asi 2 hodiny jazdy autom od Vancouveru, kde sa v roku 2010 konali olympijské hry. Whistler je známy lyžovaním a snowboardingom v zime a horskou cyklistikou a turistikou v lete. Práve horská cyklistika bola hlavným dôvodom našej návštevy. Whistler Mountain Bike Park je najväčší cyklistický park na svete s prístupom k vlekom. Nachádza sa tu mnoho zjazdových tratí obsluhovaných lanovkou. Pri našej návšteve som mal pocit, že práve tejto aktivite je tu v lete venovaná najväčšia pozornosť. Ak nemáte so sebou vlastný zjazdový bicykel ako my, nie je problém si ho požičať. Požičovne sú na každom kroku. Treba však počítať s tým, že whistler patrí medzi drahé destinácie. Požičanie lepšieho zjazdového bicykla sa pohybuje okolo 150 eur a denný lístok na lanovky 85 eur.

Whistler

Národné parky 

Najväčším lákadlom pre väčšinu milovníkov prírody sú národné parky v kanadských Skalnatých horách. Sú známe svojou rozľahlou divočinou, majestátnymi vrcholmi a výnimočnou prírodou. Na hraniciach Britskej Kolumbie a Alberty sa ich nachádza hneď niekoľko. Medzi najkrajšie patria Jasper, Banff, Yoho a Kotenay. Nasledujú pekne za sebou, čiže na trase dlhej cca 300 km prechádzate z jedného parku do druhého a všade si vychutnávate nádherné pohľady. Výhodou je dobre vybudovaná infraštruktúra. V každom národnom parku je informačné stredisko, kde vám poskytnú podrobné informácie o turistických trasách, výletoch k jazerám, ľadovcom, kaňonom, vodopádom. Vybavia vás mapkami a prospektami, takže odpadá niekedy zdĺhavé hľadanie na internete.

Po národných parkoch

Ľadovce

Angel Glacier

Rozsiahly ľadovec, ktorý steká po severnej stene hory Edith Cavell v Národnom parku Jasper v Kanade. Je pomenovaný pre svoju podobu anjela s rozprestretými krídlami.

Angel Glacier

Columbia Icefield – Atabasca

Najväčšie ľadovcové pole v Severnej Amerike. Zaujímavosťou a zároveň smutným pohľadom pri ceste k začiatku ľadovca sú tabuľky s rokmi, ktoré určujú, kde sa ľadovec nachádzal v danom roku. Tu je jasne vidieť ako sa vplyvom globálneho otepľovania ľadovce zmenšujú.

Na ľadovci Columbia Icefield
miestna ľadovcová MHD 🙂

Tyrkysové jazerá, kaňony a vodopády

Cestou po národných parkoch natrafíte na obrovské množstvo zastávok s prírodnými krásami od miest popri ceste s jednoduchým prístupom, ale väčším množstvom turistov až po tie odľahlejšie, kde budete celkom sami. Každý tu určite nájde to čo mu vyhovuje.

Maligne canyon

Nachádza sa v národnom parku Jasper. Kaňon meria viac ako 50 metrov do hĺbky. Kaňonom vedie turistický chodník a visuté mosty. Trasa zahŕňa viaceré vodopády a podzemné výtoky

Maligne Canyon

Peyto lake

Ľadovcom napájané jazero v Národnom parku Banff v Kanadských Skalnatých horách. Počas leta do jazera z neďalekého ľadovca steká ľadovcová kamenná múčka, ktorá jazeru dodáva jasnú tyrkysovú farbu. Jazero je ľahko dostupné a mimoriadne populárne, čo sa odráža na množstve turistov

Ikonické Peyto lake

Lake Louise

Mesto Lake Louise s rovnomenným tyrkysovým jazerom sa nachádza necelú hodinu od Banffu. Lake Louise je považované za prvotriedne lyžiarske stredisko, pričom v lete sa táto malebná dedinka zapĺňa milovníkmi prírody. Nachádza sa tu množstvo turistických trás a skalných lezeckých stien. Počas horúcich letných dní sa viete schladiť aj v samotnom Lake Louise.

V pozadí Lake Louise
Lake Agnes – od jazera Lake Louise sem vedie 3 hodinová turistická trasa

Po nezabudnuteľnom týždni strávenom v národných parkoch v skalistých horách  sa spodnou cestou vraciame späť smerom k Vancouveru. Narýchlo ešte prechádzame Glacier national park a smerujeme k našej poslednej zastávke Mestu Kelowna a údoliu rieky Okanagan. 

Okanagan valley

Údolie rieky Okanagan sa výrazne líši od dramatickej krajiny skalistých hôr. Mierne uhladené kopce a ustálenejšie počasie ponúkajú nečakane aj pestovateľské možnosti. Okolo jazera Okanagon sa nachádzajú ovocné sady a vinice, ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru tohto miesta. Práve vo viniciach v regióne Okanagan sa produkujú najlepšie hodnotené ľadové vína sveta. Na brehu obrovského jazera Okanagan sa nachádza množstvo parkov a pláží, ktoré umožňujú plavby na člnoch a kúpanie. Myslím, že toto miesto vytvára príjemný kontrast k národným parkom Skalistých hôr a ponúka skvelé možnosti na príjemný oddych po turistike v národných parkoch. Pohár ľadového vína na brehu jazera Okanagan je skvelým zakončením.

vinice v údolí Okanagan

Kempovanie v Kanade.

Stanovanie v kanadskej divočine nie je také jednoduché a samozrejme ako napríklad v Škandinávii. Je tu niekoľko pravidiel, v ktorých nie je úplne jednoduché sa vyznať. Určite tu neplatí škandinávske pravidlo 100 metrov od najbližšej budovy. Vo všeobecnosti platí, že spanie “na divoko” je v národných a provinčných parkoch zakázané. My sme celý čas využívali kempy, ktoré sú väčšinou skvele vybavené. V národných parkoch sa väčšinou stretnete s rozsiahlymi štátnymi kempami, ktoré poskytujú dostatok priestoru a komfortu. Takmer každý kempovací spot má vlastné ohnisko a posedenie. Zaujímavosťou sú siete na lane spustené zo stromu, v ktorých je potrebné uchovávať jedlo, aby sa obmedzili neželané návštevy medveďov 🙂 

Ceny:

Ak by vás zaujímalo v akých cenách sa takýto road trip pohybuje, zhrnul som najhlavnejšie výdavky:

  • Spiatočná letenka do Vancouveru 700 -1000 EUR
  • Požičanie stredne veľkého auta na 14 dní sa pohybuje okolo 1000 EUR. Auto je kvôli stúpajúcim cenám najlepšie rezervovať aj niekoľko mesiacov pred odchodom. 
  • Kempy – noc v kempe sa pohybuje v rozmedzí 20 až 60 EUR za auto podľa toho, aký luxusný kemp si vyberiete
  • Poplatok za vstup do národných parkov 140 EUR / auto. Tento poplatok je platný pre všetky národné parky v Kanade a je platný 1 rok. 
  • Potraviny v supermarketoch sú podobne drahé ako u nás. Takže pokiaľ si budete jedlo  pripravovať na plynovom variči, stravovanie vám výlet určite nepredraží. Navyše plynový varič ku kempovaniu akosi patrí

Podobné články

shutterstock_2438749559-150x150.jpg
Haluzická tiesňava – Objavte tropický prales na Slovensku
Čítať viac
shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
Všetky novinky