Cyklo tipy v okolí Čierneho Váhu

cierny-vah-horna-nadrz-2-1024x683.jpg

Oblasť Čierneho Váhu patrí medzi moje obľúbené miesta na Liptove. Nachádza sa pri obci Kráľova Lehota, v lone prírody, s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry. Sústava vodného diela Čierny Váh pozostáva z dvoch nádrží – dolnej a hornej. Obe časti sú obľúbeným miestom cyklistov s viacerými cyklochodníkmi.

Čierny Váh – spodná nádrž a lesnícka osada Čierny Váh.

Osada bývalých lesných zamestnancov pri spodnej nádrží Čierneho Váhu na sútoku potokov Ipoltica a Čierny Váh. Je to ideálny východzí bod pre cyklistické výlety na všetky smery.

Kaňonom Čierneho Váhu až do Popradu

odkaz na mapu

Začíname pri spodnej nádrži a vydávame sa proti toku čiernovážskeho potoka asi najkrajšou časťou, ktorá vedie po štrkovej lesnej ceste nad kaňonom Čierneho Váhu. Po ôsmich kilometroch sa dostanete na rázcestie pri horárni Biely Potok a odtiaľ môžete pokračovať ďalej až do Liptovskej Tepličky. My sme sa vydali opačným smerom, kde sa napájame na Popradskú cyklomagistrálu, ktorá vedie až do Popradu. Možností je tu naozaj veľa a je len na Vás, ktorú trasu si zvolíte 🙂

Čierny Váh – horná nádrž

dĺžka: 7,8 km z obce Svarín

odkaz na mapu

Unikátna stavba prečerpávacej vodnej nádrže v nadmorskej výške 1160 m.n.m. Takmer 8 km dlhá trasa z obce Svarín s prevýšením takmer 500 výškových metrov. Výstup k hornej nádrži dá zabrať, ale pohľad z vrchu je za odmenu ! Je to jeden z najkrajších vyhliadkových bodov na Liptov a okolité pohoria. Okolo nádrže je asfaltová cesta, ktorú hojne využívajú ľudia na prechádzky. 

Vodná nádrž Lacková

Dĺžka: 10km

odkaz na mapu

Nenáročná asfaltová trasa, ktorá vedie dolinou Ipoltica popri potoku s rovnomenným názvom. Vjazd autom je možný len na špeciálne povolenie, takže auto tu stretnete len výnimočne. V doline je viacero upravených studničiek s čistou vodou, kde si môžete doplniť zásobu pitnej vody. Hlavný bod cesty je vodná nádrž Lacková. Pohľad na tajch obkolesený ihličnatými stromami je naozaj malebný. Nájdete tu prístrešok, kde si viete vychutnať oddych s nádherným výhľadom na pokojnú vodnú hladinu

Okruh Čierny Váh spodná nádrž  – Rumanová – Važec – Hybe – Kráľova Lehota

Dĺžka: 43km

odkaz na mapu

Kedže sa jedná o okruh je na Vás, v ktorej časti začnete. Asi najčastejšie sa vyráža z obce Kráľova Lehota, kde môžete bezproblémovo zaparkovať, napríklad pred železničnou stanicou. My sme začali na spodnej nádrži Čierny Váh, odkiaľ sme pokračovali proti toku čiernovážskeho potoka príjemnou lesnou cestičkou. Po 2 km odbáčame vľavo na Rumanovú. Po miernom stúpaní sa naskytne krásny výhľad na dedinu Važec a Vysoké Tatry v pozadí. Po krátkej pauze nás čaká príjemný zjazd až do Važca odkiaľ pokračujeme dedinami Východná, Hybe, Kráľová Lehota, Svarín a záverečným stúpaním k nášmu východziemu bodu – nádrži Čierny Váh, kde si na brehu priehrady vychutnávame západ slnka.

Podobné články

shutterstock_1246536985-150x150.jpg
Priečne sedlo: Raj pre dobrodruhov a milovníkov prírody
Čítať viac
shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
Všetky novinky