Ako sa vyrábajú ponožky

1-2-1024x768.jpg

Často sa nás pýtate, či ponožky naozaj vyrábame, alebo si ich nechávame vyrábať niekde v zahraničí. Všetky ponožky zásadne vyrábame v našej vlastnej výrobe. Sme malá rodinná firma a všetky výrobné procesy od návrhu až po záverečné etiketovanie prebiehajú u nás. Radi vás našou výrobou teda prevedieme.

Príprava dizajnu

Ako prvý krok vzniká grafický náhľad ponožiek, kde je potrebné správne umiestniť a rozložiť vzory, rôzne funkčné prvky a vhodne ich farebne skombinovať. Následne je tento náhľad potrebné previesť do pletacej podoby. Tu sa aj na prvý pohľad dobrý nápad môže ukázať ako ťažko realizovateľný. Pletenie má svoje limity a obmedzenia, s ktorými vždy zápasí človek, ktorý ich prekresľuje do špeciálneho pletacieho programu. Každý obrázok je potrebné prekresliť do nízkeho rozlíšenia a napasovať do štvorčekovej siete. Každý štvorček v praxi znamená jedno zatiahnutie ihlou v pletacom stroji. Práve toto vyladenie dizajnu je najzdĺhavejší proces, ktorý väčšinou zaberie niekoľko hodín, niekedy aj dní.

Výber materiálov

Ponožky najčastejšie vyrábame z bavlny, kde je na výber okolo 150 rôznych odtieňov farieb a väčšinou nie je problém vybrať tú najvhodnejšiu. Oveľa náročnejšie je to pri ďalších špeciálnych materiáloch ako rôzne funkčné vlákna, merino vlna alebo bambusové vlákno, kde je množstvo farieb značne obmedzené a veľa krát nie je ľahké ich medzi sebou vhodne napasovať.

Nastavenie pletacích strojov a výroba prvej vzorky

Po príprave dizajnu je potrebné správne nastaviť a vyladiť pletacie stroje. Každá ponožka si vyžaduje iné nastavenie, ktoré je špecifické hlavne pri športových ponožkách, ktoré majú rôzne zosilnenia a prechody tenších a hrubších miest. Následne začína kolobeh výroby vzoriek s následnými úpravami vzorov a dolaďovaním všetkých detailov do výslednej podoby. Tento proces si vyžaduje niekoľko hodinovú prácu typu pokus – omyl. Výroba jedného páru ponožiek trvá v priemere takmer 10 minút, takže to nie je až také rýchle, ako by sa mohlo zdať.

Zošívanie ponožiek

Z pletacieho stroja nám vypadne ponožka s otvorenou špičkou. Každú ponožku je potrebné najprv obrátiť, špeciálne vytvarovať špičku a následne vložiť do ďalšieho zošívacieho stroja, ktorý špičku zošije. Jedná sa o monotónnu prácu, ktorá si ale vyžaduje precíznosť a presnosť. Zošitú ponožku stroj posunie ďalej do obracača, ktorý ponožku ešte obráti na tú správnu stranu.

Žehlenie

Aby ponožka dostala požadovaný tvar, je potrebné ich vyžehliť. Ponožky sa žehlia na žehliacich nohách presne rozdelených podľa veľkosti. Pri žehlení je tiež potrebné každú ponožku vizuálne skontrolovať a vyradiť ponožky s drobnými chybami. Po vyžehlení sa niektoré ponožky ešte naparajú, vďaka čomu dosiahnu príjemnejší omak.

Etiketovanie a balenie

Každý pár ponožiek je potrebné spojiť etiketou, ktorá obsahuje informácie o produkte, pracie symboly a podobne. Na etikety sa ešte osadí háčik a nalepí nálepka s čiarovým kódom.

Podobné články

shutterstock_1926375248-1-150x150.jpg
Tomášovský výhľad – skrytý poklad Slovenského raja
Čítať viac
shutterstock_173321060-1-150x150.jpg
Severská chôdza alebo nordic walking
Čítať viac
shutterstock_2028613154-1-150x150.jpg
Ako sa obliecť na turistiku? Poradíme vám s výberom správneho outfitu
Čítať viac
Všetky novinky