Talianske jazerá – Lago di Garda, Lago di Molveno

IMG_4773-1024x768.jpg

Mnohí z nás  si letnú dovolenku v Taliansku automaticky spájajú s piesočnými plážami a azúrovým morom. My sme sa rozhodli pre alternatívu, ktorá nás lákala viac ako klasické preplnené pláže. Naše cestovateľské dobrodružstvo nás tentokrát zaviedlo medzi majestátne hory a malebné mestá, kde ležia dva poklady – Lago di Molveno a Lago di Garda. Tieto talianske perly dokazujú, že cestovanie nemusí vždy znamenať iba ležanie na pláži. Poďte teda s nami objaviť, prečo sú tieto jazerá atraktívnou cestovateľskou možnosťou  pre tých, ktorí hľadajú nezabudnuteľné letné dobrodružstvo.

Krátka zástavka v Tarvisiu

Samotná cesta k spomínaným jazerám je pomerne dlhá a zaberie viac ako 10 hodín. Aby sme túto cestu čo najlepšie využili a zároveň si dopriali oddych, rozhodli sme sa ju rozdeliť na dve časti. Jednou z našich zastávok sa stalo mesto Tarvisio, ktoré sa nachádza na hranici Slovinska a Talianska. Mesto leží v údolí vápencového pohoria Julské Alpy a v okolí nájdete hneď niekoľko miest, ktoré sa oplatí vidieť a my sme ich stihli navštíviť v priebehu jedného dňa.

Lago del Predil

Jazero sa nachádza v blízkosti jaskyne Cave del Predil asi 15 minút cesty autom z Tarvisia. Voda v jazere Predil je čistá, priezračná s modrozelenými farbami. Je tu niekoľko možností turistiky a cykloturistiky.

Lago di Fusine

Dvojica ľadovcových jazier s priezračnou vodou je obľúbená oblasť pešej turistiky. Jazero je najlepšie obísť dookola, čo Vám so zástavkami zaberie približne hodinu.

Monte Lussari

Nad mestečkom Tarvisio sa nachádza kúzelné pútnické miesto Monte Santo di Lussari, kde sa dá pohodlne dostať vďaka lanovke. Vychutnáte si tu  výhľady na dedinku a okolité horské masívy.

Lago di Molveno

Modrá hladina obklopená mohutnými Dolomitmi – to je scéna, ktorá sa ponúka návštevníkom, keď prichádzajú k tomuto nádhernému jazeru. Na jazere Molveno sa nachádza len jedno mestečko s rovnakým názvom.

Mestečko Molveno

V mestečku Molveno musíte vidieť miesto, kde sa do jazera vlieva horská rieka Rio Masso. Práve tam sa nachádza prístav, kde si môžete prenajať loďku, kanoe alebo vodný bicykel. Sú tu aj dve veľké, skalnaté pláže  považované za jedny z najkrajších pláží v Trentine, a tiež detské ihrisko a park. 

Okolo jazera Molveno

Okolo jazera vedie 11 km dlhá pešia trasa, ktorú môžete prejsť pešo alebo na bicykli. My sme si túto cestu  ešte predĺžili o pár kilometrov k jazeru Nembia.

Lago di Garda

Najväčšie talianske jazero ľadovcového pôvodu, ktoré vzniklo približne pred 10 tisíc rokmi. Lago di Garda je rajom pre vodné športy. Je prezývané aj “jazerom vetrov” a práve preto je tu mimoriadne populárny windsurfing, kiting a jachting.Pre milovníkov horskej cyklistiky je gardské jazero neodolateľným magnetom. Panoramatické výhľady, trasy cez vinohrady, okolo rozkvitnutých jabloní, či stredovekých hradov. Za 4 dni, ktoré sme tu strávili sme navštívili 2 mestá, ktoré môžeme rozhodne doporučiť – Riva Del Garda a Limone sul Garda

Riva del Garda 

Rušnejšie talianske mesto, ktoré sa nachádza na severnom konci jazera Garda. Je to príjemná základňa, kde sa môžete prechádzať po kľukatých uličkách a oddychovať na nábrežných námestiach. Je to tiež vhodné  miesto pre cyklotrasy do širšieho okolia.

cyklotrasa neďaleko Riva del Garda

Limone Sul Garda

Nachádza na západnom brehu jazera Garda. Je ponorené do sviežej stredomorskej krajiny a patrí medzi najobdivovanejšie miesta jazera. Milovníci oddychu, športu a prírody si toto miesto rozhodne obľúbia.Vďaka miernemu podnebiu počas celého roka sa preslávilo pestovaním citrusových plodov, ktoré sa od roku 1700 pestujú v typických citrónovníkoch, ktoré sú stále v prevádzke a prístupné verejnosti. Malebné uličky starého mesta a promenáda plná kvetov a paliem s pohľadom na skalnaté útesy dotvárajú kolorit tohto miesta.

Ciclopista del Garda

Lago di Garda je jedným z najatraktívnejších regiónov pre cyklistiku v Taliansku. Jeho rôznorodé terény a úchvatné scenérie ho robia ideálnym miestom pre cyklistov rôznej úrovne. Za zmienku stoji skutočné výnimočný úsek, ktorý začína kúsok od Limone Sul Garda v smere na Riva del garda. Trasa je dlhá približne 4 km a je vybudovaná v horských útesoch a zavesené nad vodami jazera. Vďaka LED osvetleniu sa dá prejsť aj v noci.

Podobné články

shutterstock_1246536985-150x150.jpg
Priečne sedlo: Raj pre dobrodruhov a milovníkov prírody
Čítať viac
shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
Všetky novinky