Nadpozemské lofoty a perly severného Nórska ( národný park Rago a ostrov Senja )

6240765-1024x683.jpg

Je len málo miest, kde sa túžim opäť vrátiť. Lofotské ostrovy ďaleko na severe Nórska si ma získali svojou neopakovateľnou atmosférou. Fascinujúce strmé hory, ktoré vystupujú priamo z mora, autentické rybárske dedinky, ostrovčeky roztrúsené po fjordoch poprepájané mostami a dychberúce výhľady z hrebeňov hôr.

Ako sa sem dostať

Najideálnejší spôsob cestovania je pre mňa jednoznačne auto. Môžete sa vybrať na dlhú a pomalú, ale zato nádhernú scénickú cestu o dĺžke viac ako 3000km. Jednoduchší spôsob je priletieť do môjho obľúbeného mesta Tromso a odtiaľ ísť požičaným autom na Lofotské ostrovy, ktoré sú vzdialené necelých 500 km. Tromso samo o sebe stojí za návštevu. Či už sa vyberieme na prechádzku po prístave Havn, alebo budete pokračovať námestím Roalda Amundsena, všade tu na vás dýcha tá správna severská atmosféra. Osobne si každé miesto najviac užijem panoramatickým pohľadom z vrchu. Úchvatné pohľady sú z Fjellheisen, kde sa môžete vyviesť aj lanovkou. Určite lepšou alternatívou je približne 2 hodinová trasa z miesta Sherpatrappa (Šerpské schody), kde na vrchol stúpate po kamenných schodoch, ktoré pred niekoľkými rokmi postavili šerpovia z Nepálu. Pri nepriaznivom počasí odporúčam navštíviť Polárne múzeum (The Polar Museum). Aj keď sa múzeám väčšinou vyhýbam, toto sa mi naozaj páčilo.

východzí bod na vyhliadku po šerpských schodoch: 69.6416855673373, 18.99373150285556

Turistika

Najväčším lákadlom Lofotských ostrovov je pre mňa výnimočná turistika. Nájdete tu veľké množstvo značených trás, z ktorých som vybral štyri, ktoré ma najviac očarili.

Kvalvika beach a vrch Ryten

východzí bod: 68.09081789989402, 13.15650645380523
Dĺžka: 2 hodiny jedna cesta

Karibská pláž za polárnym kruhom? Na Lofotách ich nájdete hneď niekoľko. Asi najikonickejšia je Kvalvika beach. Na túto krásnu pláž sa dá dostať len pešo a pohľad na pláž, ktorá sa nachádza medzi horami, je úžasný. Pláž Kvalvika je tiež obľúbeným miestom na kempovanie, ktoré poskytuje viac času na vychutnanie si kúzla tejto lokality. Ak si chcete toto miesto pozrieť z vrchu, zhruba v polovici cesty je odbočka na vrch Ryten, čo vám zaberie ďalšiu hodinku, ale pohľady, ktoré sa tu naskytnú stoja skutočne za to!

Na pláži Kvalvika
Pohľad na pláž z vrchu Ryten

Justadtinden

Východí bod: 68.15819890117616, 13.694910356830317
Dĺžka 3 hodiny na vrchol

Nenáročná trasa vedie malebnou horskou krajinou. Samotný vrchol ponúka 360-stupňový pôsobivý výhľad na západné Lofoty a nádherné nórske pobrežie. Veľkou výhodou tejto trasy je, že nie je až tak spopularizovaná a nemali by ste tu stretnúť veľa ľudí v porovnaní s inými známejšími miestami. Toto miesto je pre mňa obzvlášť výnimočné, pretože som tu požiadal svoju manželku o ruku ?.

Pohľady pred vrchololom Justantinden

Festvågtind

Štartovacia pozícia 68.17178891821703, 14.220823863834697
Dĺžka 2:30 hodiny na vrchol

Asi jedna z najobľúbenejších lofotských túr s úchvatným výhľadom na sústavu ostrovčekov a rybársku dedinku Henningsvær. Na prvý pohľad sa jedná o veľmi strmú túru, ale chodník sa vinie po zadnej strane hory a poskytuje rovnomerné stúpanie. Keďže sa jedná o veľmi obľúbenú trasu, odporúčam trochu si privstať a zážitok bez množstva turistov bude určite autentickejší.

Reinebringen

Štartovacia pozícia 67.92233737492388, 13.07751193534601
Dĺžka: 2 hodiny na vrchol

Pravdepodobobne najikonickejšia túra na celých Lofotách. Jedná sa  však o veľmi strmú trasu, ktorá môže byť pri nevhodných podmienkach nebezpečná. Odporúčam si vybrať slnečný deň bez dažďa, aby ste sa vyhli  mokrému a šmykľavému chodníku. Pohľad zhora na jednu z najmalebnejších dediniek sveta – Reine je však krásnym zážitkom.

Rybárske dedinky

Lofoty sú známe svojimi jedinečnými rybárskymi dedinkami. Všimnite si, že každá dedina tu má drevené stojany umiestnené okolo rybárskych domčekov. Hlavným rybím produktom je treska sušená studeným vzduchom a vetrom práve na týchto drevených stojanoch.

Henningsvær

Henningsvær je s ostatnými ostrovčekmi spojený prostredníctvom  Henningsværských mostov. Je považovaný za najčistejší typ architektúry rybárskej dediny z celého regiónu na Lofotách. Netradične pôsobí  futbalové ihrisko postavené na skalnom ostrove obklopenom dramaticky pôsobiacimi horami.

Futbalové ihrisko v dedinke Henningsvær

Nusfjord – Nesland

Jedna z najstarších a najzachovalejších rybárskych dedín v Nórsku, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Vzhľadom na veľkú popularitu je pri vstupe potrebné uhradiť 10 eurový poplatok.Chodí sem naozaj veľa ľudí, ale väčšina zostáva práve v tejto spoplatnenej turistickej časti. My sme sa preto radšej pešo vybrali ďalej po historickom rybom chodníku do dedinky Nesland. Je to príjemná, zhruba trojhodinová trasa pozdĺž pobrežia.

Nusfjord

Reine

Reine je rybárska dedinka považovaná za jednu z najmalebnejších na celom svete. Tvoria ju malebné domčeky obkolesené strmými horami, ktoré sa dvíhajú priamo z mora. Je to jedna z najfotogenickejších nórskych dedín.

Reine pri odlive
Reine

Å

Dedinka s jednopísmenným názvom Å nachádzajúca sa na samom konci súostrovia. Turistické miesto venované typickým obchodným artiklom na ostrovoch. Lofotské múzeum rýb a Múzeum nórskej rybárskej dediny nájdete práve tu. Vedie odtiaľto niekoľko turistických trás.

sušené tresky v rybárskej dedinke Å

Ubytovanie

Najautentickejším zážitkom, ktorý pre mňa k Nórsku neodmysliteľne patrí je kempovanie. Možnosti na stanovanie sú tu bezkonkurenčné. Na výber máte množstvo dobre vybavených kempov poskytujúcich zázemie. Určite odporúčam vyskúšať si aj kempovanie na divoko, ktorého sa tu vôbec netreba obávať a dodá vášmu výletu úplne iný rozmer. Kempovať môžete v podstate kdekoľvek bez väčších obmedzení. Jedinou podmienkou je, aby ste kempovali ďalej ako 150 metrov od najbližšej budovy.

Ak tento spôsob nie je pre vás a preferujete klasické ubytovanie, odporúčam takzvané Rorbuer, čo sú mnohofarebné prímorské drevené chatky. V minulosti slúžili ako ubytovanie pre miestnych rybárov. V súčasnosti sú prerobené na veľmi útulné miesta a práve ubytovanie v týchto chatkách robí tento nevšedný zážitok ešte výnimočnejším. Cena sa pohybuje v priemere 200 eur za noc, a vyspia sa tu štandardne štyria ľudia. Na airbnb ich nájdete naozaj veľa.

Perly Severného Nórska

Rago National Park

Z Lofotských ostrovov sa môžete vydať rovnakou cestou späť do Tromsa, ale ak máte pár dní naviac stojí za zamyslenie využiť trajekt z Moskenesu do mesta Bodo, tak ako sme to urobili my. Hlavným dôvodom bol národný park Rago, ktorý je jedným z najmenších národných parkov v Nórsku. Kontrastná krajina od fjordu po hory ponúka krištáľovo čisté rieky, vodopády a pokojné borovicové lesy. Rago ponúka pocit pobytu v skutočnej divočine.

Vodopád Litlverivassfossen

Štartovacia pozícia: 67.44224620463373, 15.742881901290504
Dĺžka 2:30 hodiny k vodopádu

Pohľad na vodopád Litlverivassfossen padajúci z jazera nadchne určite každého. Miestom, z ktorého voda vyteká z jazera a mení sa na vodopád prechádza mostík, cez ktorý sa dá  prejsť. Na tomto bode sa môžete buď otočiť a vrátiť sa rovnakou cestou späť alebo pokračovať ďalej okruhom Rago, ktorý ponúka skutočnú chuť divočiny parku Rago. Jedná sa ale o namáhavejšiu celodennú túru s dĺžkou 20km. Túto túru si môžete rozložiť na dva dni a prenocovať v malej otvorenej chatke pri jazere Storskogvatnet, ktoré je približne v polovici trasy. 

vodopád Litlverivassfossen

Ostrov Senja

Z národného parku Rago sme sa vybrali na dlhú cestu späť smerom k nášmu východziemu bodu – mestu Tromso. Teda s malou zachádzkou. Našu cestu sme ukončili na druhom najväčšom nórskom ostrove Senja, ktorý sa nachádza asi dve a pol hodiny jazdy autom od Tromsa. Senja je rázom krajiny veľmi podobná Lofotským ostrovom, ale nie je až tak známa ako spomínané Lofoty. Senja je arktické Nórsko v jeho najlepšej prírodnej podobe. Nájdete tu množstvo turistických trás, malebné dedinky, ale aj biele pláže.

asi najznámenšia pláž Ersfjord Beach na ostrove Senja

Segla a Hesten:

Východzí bod Segla: 69.50492886528527, 17.626183202344084
Východzí bod Hesten: 69.50864287335706, 17.623518866661595
Dĺžka v oboch prípadoch 2 hodiny na vrchol

Segla a Hesten sú dva susediace vrcholy. Najlepšie miesto, odkiaľ si vychutnáte pohľad na magickú horu Segla je z blízkosti vrcholu Hesten. Z tohto miesta sa Vám navyše naskytne 360-stupňový výhľad na ostrov Senja a výhľad na malú dedinku Fjordgard.Pri pohľade na úchvatnú Seglu sa vám bude zdať, že výstup na vrchol je snáď nemožný. Trasa na samotnú Seglu vedie ale z opačnej strany. Aj keď sa jedná o strmšiu trasu, dá sa zvládnuť bez väčších problémov. Segla je špicatý vrchol s niekoľko sto metrov vysokým útesom padajúcim až do fjordu.

Pohľad na majestrátnu Seglu
Na vrchole Segla

Scénická cesta autom

Už samotná cesta autom nórskou krajinou je veľkým zážitkom. V Nórsku je 18 úsekov ciest, ktoré sú také krásne, že boli označené ako scénické národné cesty. Na Ostrove Senja je jedna z nich dlhá 102 km. Na tejto ceste nájdete viaceré vyhliadkové body a miesta vhodné na piknik.

Husoy – pohľad na malý ostrov, ktorý je domovom najaktívnejšej rybárskej komunity Senja
Bergsbotn – 44 metrov dlhá plošina ponúka výhľad na mesto Bergsfjord a okolité vrcholy

Počasie a vhodné oblečenie

Na severe Nórska vie byť aj počas leta počasie poriadne premenlivé. Tak ako môžete zažiť slnečné počasie s teplotou presahujúcou 25 stupňov a pritom relaxovať na bielych lofotských plážach, v rovnakom čase vás môžu zaskočiť daždivé dni sprevádzané silným vetrom a teploty blížiace sa k nule. Kvalitné funkčné oblečenie netreba naozaj podceniť. Obzvlášť v prípade, ak sa rozhodnete pre kempovanie. Vyššie trekkingové nepremokavé topánky, membránová vetrovka a merino termoprádlo s merino ponožkami vám určite pomôžu zostať dlhšie v suchu a teple aj v nepriaznivom počasí.

Ak by ste sa chceli opýtať niečo naviac k cestovaniu po Nórsku kľudne mi napíšte na našu FB stránku
https://www.facebook.com/shoxponozky

Podobné články

shutterstock_1246536985-150x150.jpg
Priečne sedlo: Raj pre dobrodruhov a milovníkov prírody
Čítať viac
shutterstock_2330992161-1-150x150.jpg
Hojdačky na Slovensku s najkrajším výhľadom
Čítať viac
shox-ponozky-na-turistiku-150x150.jpg
Aké sú správne ponožky na turistiku?
Čítať viac
Všetky novinky